Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lampka nocna – przyjaciel każdego miłośnika książek

2020-11-24
Lampka nocna – przyjaciel każdego miłośnika książek
  1. Lampka do czytania – wsparcie wzroku i sposób na przytulną atmosferę
  2. Lampka nocna stawiana na stoliku
  3. Lampka do czytania w formie kinkietu
  4. Lampa stojąca na podłodze

Prócz wygodnej kanapy lub łóżka oraz miłej w dotyku pościeli, obowiązkowym towarzyszem tej formy relaksu powinna stać się odpowiednia lampka do czytania. Osoby poszukujące takiego oświetlenia najczęściej decydują się na lampkę nocną, ustawioną na blacie stolika sąsiadującego z łóżkiem. Optymalną funkcjonalność zapewni także model stojący, zlokalizowany na podłodze sypialni w pobliżu wezgłowia łóżka lub kinkiet, zamocowany na ścianie nad naszą głową. Jaką lampkę do czytania warto wybrać do swojego mieszkania?

Lampka do czytania – wsparcie wzroku i sposób na przytulną atmosferę

Lampka nocna to niemal nieodłączny element każdej sypialni. Jest ona najczęściej wyposażona w nieprzepuszczający światła abażur albo szklany klosz o mlecznej lub przydymionej barwie. Łączy w sobie liczne zalety, które sprawiają, że większość osób nie wyobraża sobie życia bez używania takiego bocznego oświetlenia. Jakie są najważniejsze atuty lampki do czytania?

  • Dzięki starannie dopracowanej budowie zapewnia ona kierunkowe światło, które doskonale rozjaśni strony czytanej książki, a zarazem nie będzie razić zmęczonego po całym dniu wzroku.
  • Takie dodatkowe oświetlenie pomaga stworzyć w pomieszczeniu przytulną atmosferę, sprzyjającą relaksowi w czasie lektury, oglądania telewizji czy słuchania muzyki.
  • Lampka do czytania rzucająca delikatną i rozproszoną poświatę ułatwia poruszanie się po pokoju bez konieczności włączania głównego oświetlenia.
  • Cechuje się ona kompaktową budową, dzięki czemu nie zajmuje wiele miejsca w często ciasnej sypialni.
  • Nowoczesne modele wyposażone w energooszczędne żarówki są tanie w bieżącej eksploatacji, nie generując nadmiernych rachunków nawet przy długotrwałym użytkowaniu.
  • Kinkiety i niektóre stojące lampki nocne mogą posiadać ruchomy, regulowany klosz, który umożliwi precyzyjne dopasowanie kąta padania światła do potrzeb ich użytkownika.

W sprzedaży dostępne są niezwykle zróżnicowane modele lampek do czytania, które trafią w gust najbardziej wymagających osób. Dzięki odmiennej kolorystyce, formie i wielkości będą one pasować do wnętrz w każdym stylu, stając się ich funkcjonalną ozdobą. Na jakie wersje warto zwrócić uwagę, poszukując dyskretnego, bocznego oświetlenia do sypialni lub pokoju?

Lampka nocna stawiana na stoliku

Lampka nocna zlokalizowana na stoliku sąsiadującym z łóżkiem to najchętniej wybierana przez miłośników książek propozycja. W sklepach z oświetleniem znajdziesz ciekawe egzemplarze lamp do czytania, których okrągła, kwadratowa, symetryczna lub nieregularna forma doskonale wpisze się w aranżację zastosowaną w Twojej sypialni. Taki model zapewni miękkie, padające z boku światło, które nie zaburzy spokojnego wypoczynku Twojej drugiej połówki, właśnie zasypiającej obok Ciebie. Jednocześnie pozwoli Ci na komfortowe wertowanie stron ulubionej książki tak długo, jak tylko zechcesz. Ten typ oświetlenia jest zazwyczaj wyposażony w poręczny włącznik, do którego bez trudu dosięgniesz nie wychodząc z ciepłego łóżka. Wybrane produkty mogą dodatkowo posiadać opcję ściemniania, umożliwiającą precyzyjną regulację intensywności światła lub złącze USB, dzięki któremu naładujesz smartfona lub laptop.

Lampka do czytania w formie kinkietu

Drugim popularnym rodzajem lampek nocnych są kinkiety. Zamocowane na ścianie po boku lub ponad wezgłowiem łóżka, oferują górne lub boczne oświetlenie niezbędne w trakcie wieczornej lektury. To idealne rozwiązanie dla osób nie posiadających w swoim pokoju szafki, na której można byłoby postawić lampkę do czytania. Kinkiet nie zajmuje cennego miejsca na blacie, które jednocześnie można przeznaczyć na odłożenie książki, telefonu bądź szklanki wody. Zależnie od wybranej mocy żarówki, taka lampa może zapewnić słabsze bądź silniejsze światło, dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Może ona być wyposażona w specjalny łańcuszek do jej uruchamiania bądź przewód wpinany do kontaktu, posiadający wbudowany włącznik. Wiele modeli współpracuje także ze ściennym włącznikiem światła w pomieszczeniu. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które jednak wymaga przygotowania odpowiedniej instalacji elektrycznej jeszcze na etapie budowy lub remontu wnętrza.

Lampa stojąca na podłodze

Nieco rzadziej w sypialni czy salonie można spotkać lampy stojące, usytuowane na podłodze. Choć są one stosunkowo mało popularne, cechują się oryginalnym wyglądem i optymalną funkcjonalnością. Dzięki temu doskonale sprawdzą się jako lampka do czytania, będąc jednocześnie niebanalną ozdobą każdego wnętrza. Część modeli posiada ruchome ramię, które pozwala na obniżenie ich abażuru na wysokość zapewniającą dobre doświetlenie stron w książce. Niekiedy są one także wyposażone w kilka źródeł światła, w konsekwencji gwarantując optymalne warunki do czytania i wypoczynku nawet dwóm osobom jednocześnie. Warto wspomnieć również o niezwykle ciekawym designie nowoczesnych lamp stojących. Ich chromowane klosze, drewniane sztalugowe nogi czy też kształt przypominający oświetlenie stosowane w zakładach fotograficznych pozwolą na odmienienie każdego wnętrza bez utraty ich praktycznego charakteru.

Kto z nas nie lubi jesienią czy zimą zagłębić się w lekturze ciekawej książki, chowając się pod ciepłym kocem lub kołdrą? Czytanie jest bowiem ulubionym zajęcie wielu osób, bez względu na ich wiek i zainteresowania. Niekiedy zaniedbywane w okresie letnim – gdy większość wieczorów spędzamy na świeżym powietrzu – wraca do łask w chłodniejszym sezonie, niosąc ukojenie w depresyjne, deszczowe i mroźne dni. Aby móc spędzać komfortowe wieczory, czytając romans, horror lub kryminał, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie obszaru przeznaczonego do takiego relaksu. Lampka nocna zlokalizowana w sąsiedztwie łóżka lub kanapy będzie idealnym towarzyszem w trakcie przeglądania kolejnych stron książki, dzięki któremu przyjemnie spożytkujemy czas – nie tylko w zimnym sezonie, ale też przez cały rok.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixel