Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak oświetlić wysokie wnętrza?

2021-01-12
Jak oświetlić wysokie wnętrza?
  1. Podstawowe oświetlenie wysokich wnętrz
  2. Lampy uzupełniające w wysokich pomieszczeniach
  3. Razem czy osobno? Jak używać lamp w wysokich wnętrzach?

Wysokie wnętrza są stosunkowo trudne do urządzenia, wymagając zastosowania starannie dobranych materiałów i elementów wyposażenia. Istotnym aspektem w trakcie dekorowania mieszkania o wysoko położonym suficie jest dobór optymalnego oświetlenia. Lampy sufitowe mają bowiem niebagatelny wpływ na ostateczny całokształt kompozycji, warunkując również funkcjonalność oraz przyjemny klimat we wnętrzach. Jak w prawidłowy i estetyczny sposób oświetlić wysokie pomieszczenia?

Podstawowe oświetlenie wysokich wnętrz

Idealnym rozwiązaniem do wysokich wnętrz są wiszące lampy sufitowe. Mogą one oferować możliwość dowolnej regulacji długości kabla, na którym są zawieszone. Dzięki temu bez trudu dopasujemy ich położenie do indywidualnych warunków w naszym mieszkaniu. W domu z wysokimi pomieszczeniami możemy zastosować zarówno stałe lampy sufitowe, jak i oświetlenie z regulowanym kątem padania światła. Pierwszy rodzaj zapewni poświatę padającą ku górze lub ku dołowi, sprawdzając się raczej w niewielkich metrażowo pokojach. Drugi natomiast pozwoli na skierowanie promieni świetlnych na dowolny obszar, ułatwiając rozjaśnienie wybranych stref nawet w większym salonie czy kuchni. Będzie to szczególnie przydatne w pomieszczeniach, które są stosunkowo nieproporcjonalne. Wystarczy bowiem skierować światło na krótsze ściany, by w optyczny sposób zmniejszyć asymetrię pomiędzy pionowymi płaszczyznami budynku.

Jakie lampy sufitowe będą pasować do wnętrz urządzonych w popularnych stylach?

  • W mieszkaniu z wysokim sufitem, zaaranżowanym w nurcie skandynawskim lub glamour, doskonale będą prezentować się żyrandole świecznikowe. Dzięki wielu źródłom światła skutecznie doświetlą one nawet obszerne pomieszczenia, a ich kunsztowna budowa stanie się ważnym akcentem dekoracyjnym każdego pokoju dziennego lub sypialni.
  • Kupując lampy sufitowe do wysokich wnętrz w stylu nowoczesnym, warto wybierać nieco minimalistyczne modele. Proste reflektory oraz oświetlenie o geometrycznych kształtach będzie nie narzucającym się dodatkiem uzupełniającym całą aranżację, a zarazem gwarantującym optymalną funkcjonalność wnętrza.
  • W sklepach z oświetleniem dostępne są również ciekawe lampy sufitowe, pasujące do domów urządzonych w klasyczny sposób. Modele z kloszami o strukturze przypominającej babcine kryształy oraz ponadczasowe szklane kule będą doskonale pasować do tradycyjnych mieszkań, w których powiew świeżości będzie łączył się z nutą nostalgii i tęsknoty za dawnymi czasami.

Lampy uzupełniające w wysokich pomieszczeniach

Im wyżej położony będzie sufit w naszym mieszkaniu, tym więcej źródeł światła będziemy potrzebować do jego rozjaśnienia. Prócz centralnie zlokalizowanej lampy sufitowej, powinniśmy wtedy sięgnąć po dodatkowe oświetlenie – kinkiety oraz modele stojące. Jeżeli posiadane przez nas wnętrze jest dość obszerne, jesteśmy szczęściarzami. Mamy bowiem duże pole do popisu przy doborze bocznych lamp, które pomogą doświetlić pokoje, a zarazem staną się ich ozdobą. Jednocześnie właściciele mniejszych mieszkań również nie będą na straconej pozycji. Ograniczona przestrzeń sprawi, że każdy zastosowany akcent dekoracyjny – którym może stać się właśnie niebanalna lampa – będzie mocno uwypuklony. Jakie dodatkowe źródła światła warto zastosować w wysokich wnętrzach?

Praktyczne kinkiety

Jeśli sufit zlokalizowany jest na znacznej wysokości, dobrym rozwiązaniem będą kinkiety. Umieśćmy je nad przestrzenią do pracy lub gotowania, w pobliżu wiszących na ścianie obrazów czy też nad komodą, na której znajdują się ulubione bibeloty. Takie ścienne lampy poprawią widoczność w najbliższym obszarze, tym samym ułatwiając korzystanie z powierzchni roboczej oraz podziwianie dzieł sztuki i sentymentalnych drobiazgów. W sprzedaży dostępne są wersje ze stałym lub regulowanym ramieniem, a ich wszechstronna stylistyka ułatwia dopasowanie nowych źródeł światła do zastosowanej aranżacji.

Ponadczasowe lampy stojące

W rozjaśnieniu wnętrza przydatne będą również lampy stojące. Ich główną zaletą jest fakt, iż można umieścić je w dowolnym obszarze pokoju, bez konieczności uwzględniania istniejącej instalacji oświetleniowej. Są one bowiem wyposażone w długi przewód, który w większości przypadków umożliwia bezproblemowe podpięcie ich do gniazdka. Lampy stojące możemy umieścić na półce z książkami, blacie komody i stołu, a także na podłodze w wybranym kącie pomieszczenia. Będą one przydatne w trakcie czytania, pracy biurowej lub korzystania z komputera, tworząc przytulny klimat we wnętrzu.

Razem czy osobno? Jak używać lamp w wysokich wnętrzach?

Bocznych wersji oświetlenia możemy używać równocześnie z główną lampą wiszącą, kompleksowo rozjaśniając całe wnętrze. Jeżeli jednak chcemy uzyskać przytulną, sprzyjającą relaksowi atmosferę - nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać jedynie z bocznych kinkietów i modeli stojących. Co prawda nie doświetlą one aż tak skutecznie wysokiego sufitu, niemniej stworzą wyjątkowy klimat, rzucając na tonący w ciemności strop tajemnicze, pobudzające wyobraźnię cienie. Chcąc osiągnąć ciepłe wrażenie, wybierajmy modele oświetlenia o nieprzejrzystych abażurach, rzucających dyskretne i przytłumione promienie. Jeśli naszym zamysłem jest jednak maksymalne rozjaśnienie wybranych obszarów, zdecydujmy się na lampy sufitowe z przejrzystym kloszem, a nawet wersje z całkowicie odkrytą żarówką. Pamiętajmy także o wyborze odpowiednio mocnego źródła światła – szczególnie istotnego w żyrandolach zlokalizowanych w znacznej odległości od podłogi pomieszczenia.

Wysokie wnętrza są stosunkowo wymagające i trudne w aranżacji. Aby były one ciekawe wizualnie, a zarazem funkcjonalne, niezbędne jest ich prawidłowe oświetlenie. Osiągnięcie optymalnego efektu jest możliwe dzięki połączeniu lamp sufitowych oraz stojących i kinkietów. Kilka źródeł światła w każdym pomieszczeniu o wysokim suficie pozwoli bowiem na skuteczne rozjaśnienie wnętrza oraz stworzenie klimatu odpowiedniego do wypoczynku lub pracy, zależnie od naszych potrzeb i zainteresowań.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel