Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nastrojowe oświetlenie kawiarni – sposób na przyciągnięcie klientów.

2021-02-02
Nastrojowe oświetlenie kawiarni – sposób na przyciągnięcie klientów.
  1. Rola oświetlenia w aranżacji kawiarni
  2. Czym powinny charakteryzować się lampy do kawiarni?
  3. Najważniejsze aspekty wyboru lamp do kawiarni
  4. Jakie oświetlenie wybrać do kawiarni klasycznej lub nowoczesnej?

Zazwyczaj mało kto zwraca baczną uwagę na wystrój kawiarni, skupiając się raczej na wyborze z szerokiej oferty napojów i słodkich przekąsek. Tymczasem staranna aranżacja takiego wnętrza ma niebagatelny wpływ na jego całokształt i sposób postrzegania przez klientów. Przytulne i atrakcyjne wizualnie kawiarenki przyciągają znacznie więcej osób, spragnionych chwili odpoczynku przy smacznej kawie. Posiadasz własną kafejkę, a może planujesz jej otwarcie? Przeczytaj, jak urządzić przestrzeń we wnętrzu swojego lokalu, by zwiększyć jego popularność, a tym samym – spotęgować możliwe zyski.

Rola oświetlenia w aranżacji kawiarni

Każda kawiarnia – zarówno ta kameralna, jak i dostępna dla znacznej liczby klientów – jest miejscem wytchnienia od codziennego pośpiechu i obowiązków. Źródłem jej powodzenia jako przestrzeni do spotkań towarzyskich i biznesowych jest atmosfera, jaką tworzy starannie zaaranżowane wnętrze. Odpowiednio dobrane meble i dodatki – lampy i dekoracje – wprawiają odwiedzających gości w dobry nastrój oraz powodują, że mają oni ochotę ponownie pojawić się w progach takiego lokalu. Jaką rolę pełni w tym wszystkim oświetlenie? Jego głównym zadaniem jest poprawa ogólnej oceny wnętrza. Pomaga ono lepiej zaprezentować dostępne w menu słodkości i napoje oraz tworzy przyjemny klimat, niezbędny, by cieszyć się degustacją wybranych kaw czy ciast. Wszystkie lampy, jakie zastosujemy w kawiarni powinny być praktyczne w codziennej eksploatacji, a zarazem na odpowiednio nastrojowe, uprzyjemniając gościom pobyt w naszej kafejce. Jakie powinny być ich główne cechy?

Czym powinny charakteryzować się lampy do kawiarni?

Wybierając oświetlenie do kawiarni, powinniśmy brać pod uwagę dwa aspekty – zarówno wygląd zewnętrzny lamp, dopasowany do całości aranżacji, jak i samą barwę światła. Temperatura barwowa wpływa bowiem na poziom aktywności klientów; im będzie ona jaśniejsza, tym nasi goście zjedzą mniej i szybciej opuszczą lokal. Jeżeli naszym zamiarem jest stworzenie kafejki nastawionej na przedsiębiorców, którzy wpadną jedynie na szybką kawę w przerwie pomiędzy obowiązkami, możemy zastosować w niej lampy o zimnej barwie światła. Warto wybrać oświetlenie wyposażone w klosze lub abażury w stylu industrialnym bądź skandynawskim, które dobrze komponują się z żarówkami o chłodnym odcieniu. Odwrotnie powinniśmy postąpić, jeśli chcemy zaaranżować przytulną kawiarnię na dłuższe, towarzyskie spotkania przyjacielskie i rodzinne. W obrębie przestrzeni, w której umieszczone są stoliki, krzesła i kanapy, warto zastosować lampy wyposażone w ciepłe żarówki. Stworzą nastrojowy klimat, sprzyjający spokojnym, wydłużonym rozmowom przy kawie. Zdaniem naukowców, takie oświetlenie sprawia, że klienci są bardziej zadowoleni z poziomu obsługi oraz jakości jedzenia, chętniej wracając kolejny raz do naszej kafejki. Żarówki o wyższej temperaturze barwowej pasują do większości modeli lamp dostępnych w sprzedaży, dając nam duże pole do popisu w trakcie przygotowywania aranżacji wnętrza.

Najważniejsze aspekty wyboru lamp do kawiarni

Jak wcześniej wspomnieliśmy, sposób oświetlenia miejsca do konsumpcji ma niebagatelny wpływ na zachowanie naszych gości. Lampy o zimnej barwie sprawią, że klienci szybko wypiją kawę i opuszczą lokal; ciepłe żyrandole natomiast spowodują, że odwiedzające nas osoby spędzą we wnętrzu więcej czasu, zamawiając także większą ilość kawy czy ciast. Jak jednak oświetlić przestrzeń przeznaczoną do wyeksponowania oraz serwowania propozycji z naszego menu?

  • Ladę wystawienniczą, na której zaprezentowane są ciasta czy drobne przekąski, możemy rozjaśnić zarówno punktowym, jak i pełnym oświetleniem.
  • Do produktów eksponowanych za szybą najlepiej będzie wybrać światło o zimnej barwie, która zachęci do ich zakupu sprawiając, że będą one wyglądać wyjątkowo apetycznie.
  • Jeżeli chcemy mocno uwidocznić oferowane napoje, wybierzmy lampy punktowe, takie jak halogeny lub reflektory, o chłodnej barwie światła.
  • W jednym lokalu możemy z powodzeniem łączyć zimną i ciepłą temperaturę barwową, dostosowując ją do przeznaczenia miejsca – jedną do podkreślenia ekspozycji, drugą do stworzenia nastroju w obszarze ze stolikami.
  • Wybierając źródła oświetlenia, zawsze dopasowujmy je do kolorystyki ścian, mebli, dodatków i ogólnego charakteru wnętrza.

Jakie oświetlenie wybrać do kawiarni klasycznej lub nowoczesnej?

Lekkomyślne podejście do aranżacji wnętrza kawiarni może łatwo sprawić, że będzie ona wyglądać niechlujnie i kiczowato, a jej ocena w oczach klientów znacząco spadnie. Aby uniknąć takiej sytuacji, dobrze będzie poświęcić nieco czasu i zaangażowania, by w staranny sposób dobrać oświetlenie do kafejki. Lokale o klasycznym stylu i stonowanej kolorystyce ziemi – beżach, brązach i zieleni – będą dobrze prezentować się z oświetleniem sufitowym w formie okazałych żyrandoli oraz lampami stojącymi, zlokalizowanymi na blatach stolików lub komód. Ich efektowne klosze w łagodny sposób rozproszą światło żarówki, tworząc przytulny i sprzyjający relaksowi nastrój. Nowoczesne i minimalistyczne, utrzymane w chłodniejszych odcieniach kafeterie warto natomiast wyposażyć w niewielkie, punktowo świecące lampy, o kloszach w kolorystyce bieli, czerni lub szarości. Zapewnią one oświetlenie niezbędne do delektowania się aromatyczną kawą i pysznym ciastkiem, zarazem doskonale wpisując się w nieco powściągliwy i nowomodny charakter wnętrz.

Pragniesz, by Twoja kawiarnia przyciągała klientów swoim blaskiem, zachęcając ich do wejścia i spróbowania oferowanych produktów? Zadbaj o jej odpowiednie oświetlenie! Starannie dobrane lampy o barwie odpowiadającej ich przeznaczeniu pomogą stworzyć wyjątkowy nastrój, a zarazem skutecznie wyeksponują lady z przepysznym ciastem czy wybranymi napojami. Dzięki temu goście chętniej wstąpią w Twoje progi, a Ty będziesz mógł zaproponować im smaczną kawę i wyszukane słodkości, ciesząc się rosnącymi zyskami i dobrą opinią wśród odwiedzających lokal osób.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixel