Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wyjątkowo oświetlić ogród?

2023-06-05
Jak wyjątkowo oświetlić ogród?

Oświetlenie w ogrodzie pomoże Ci w stworzeniu wyjątkowej przestrzeni, z której będzie można korzystać także po zmroku. Jak oświetlić ogród i jakie lampy wybrać? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jak osiągnąć upragniony efekt. Dzięki naszym poradom podkreślisz ważne detale i oświetlisz najważniejsze punkty w swoim ogrodzie.

Jak oświetlić ogród? Rodzaje lamp

Decydując się na wybór lamp w ogrodzie, należy zwrócić szczególną uwagę na ich odporność na działanie czynników zewnętrznych. Musi to być oświetlenie wytrzymałe na wilgoć, kurz i inne drobne zanieczyszczenia. Nie sprawdzą się tutaj lampy, którymi oświetlamy nasze wnętrza. Ze względów bezpieczeństwa oświetlenie zewnętrzne musi mieć klasę szczelności IP44, która chroni lampę przed wodą i drobnym pyłem.

Co warto oświetlić w ogrodzie?

Ogród to przestrzeń, gdzie chętnie spędzamy czas w ciepłych miesiącach w roku. Jeśli zadbamy o odpowiednie oświetlenie, stanie się miejscem, w którym można przebywać również po zmroku, co ma swój niewątpliwy urok. Co warto podświetlić w ogrodzie? Zależy to w dużym stopniu od jego aranżacji. Punkty świetlne mogą być zlokalizowane na elewacji budynku, ścieżkach lub wśród roślinności. Jeśli Twój ogród jest niewielki, dzięki dobrze dobranym lampom, możesz go wizualnie powiększyć. W przypadku większych ogrodów ilość pomysłów jest wręcz nieograniczona. Ważne jest wcześniejsze planowanie montażu oświetlenia, aby osiągnąć efektowny efekt końcowy.

Oświetlenie ścieżek w ogrodzie

Ścieżki ogrodowe to miejsca, które szczególnie warto podświetlić, szczególnie ze względów bezpieczeństwa. W tym celu warto użyć np. lamp najazdowych Pabla SUMA, które można wbudować w beton, kostkę brukową lub bezpośrednio w grunt. Wyróżniają się wysokim IP67, oraz szkłem odpornym na nacisk. Ułożone wzdłuż ścieżki będą wyglądać bardzo dekoracyjnie. W subtelny sposób oświetlą drogę prowadzącą np. z tarasu w wybrane części ogrodu. W ten sposób będziesz swobodnie spacerować po ogrodzie, bez ryzyka potknięcia czy upadku.

Oświetlenie ogrodowe – rośliny i drzewa

Zastanawiasz się, jak oświetlić drzewa w ogrodzie? Oświetlenie roślinności nie powinno być zbyt mocne. Skierowanie światła o dużym natężeniu na drzewa sprawi, że reszta ogrodu stanie się ciemna i nieprzyjazna. Lepiej sprawdzi się umieszczenie kilku źródeł światła w różnych miejscach, które chcemy wyeksponować. Jakie żarówki do oświetlenia ogrodu wybrać? Warto postawić na żarówki o przyjemnej, neutralnej barwie, które podkreśli wybrane detale. Sprawdzą się reflektory ogrodowe o ruchomej głowicy, jak np. Prit SUMA. Dzięki nim skierujesz światło dokładnie na wybrane elementy w swoim ogrodzie. 

Oświetlenie elewacji – jak wybrać?

Jakie oświetlenie do ogrodu wybrać, jeśli chcemy podświetlić elewację domu? Zależy to w dużej mierze od konstrukcji. Nowoczesne domy, w jasnych kolorach można podświetlić przy pomocy lamp o barwie zimnej lub neutralnej. Do pozostałych elewacji można stosować barwę neutralną i ciepłą, co sprawi, że dom będzie wyglądał tak samo w ciągu dnia, jak i nocą. Nie wiesz jakie lampy ogrodowe wybrać? Postaw na barwę neutralną, która jest uniwersalnym rozwiązaniem. 

Projektowanie oświetlenia w ogrodzie – na co zwrócić uwagę?

Jak zaprojektować oświetlenie w ogrodzie, by osiągnąć wymarzony efekt? Zastanów się, jakie strefy możesz w nim wydzielić. Może będzie to przestrzeń wypoczynkowa na tarasie, ścieżki, oczka wodne lub ozdobne klomby z ciekawą roślinnością. W poszczególnych miejscach możesz umieścić różne rodzaje lamp:

  • kinkiety ogrodowe;
  • reflektory;
  • lampy LED;
  • lampy najazdowe;
  • latarnie ogrodowe;
  • lampy solarne.

Wybór kabla do ogrodu – zabezpieczenie instalacji

Montaż oświetlenia ogrodowego wymaga w większości przypadków podłączenia do zewnętrznego źródła prądu. Aby jednak uniknąć spięcia czy przebicia prądu, należy użyć odpowiednich kabli i bezpiecznika. Jaki kabel do oświetlenia ogrodu zapewni bezpieczeństwo? Przewód powinien być przeznaczony do montażu naziemnego i instalacji zewnętrznych. Najwłaściwszy będzie kabel o grubości min. 1,5 mm2 o odpowiedniej izolacji. Jeśli nie wiesz, jak zrobić oświetlenie w ogrodzie, sięgnij po pomoc profesjonalistów.

Lampy solarne do ogrodu – ekologiczne i praktyczne rozwiązanie

Jak oświetlić ogród bez prądu? Postaw na energooszczędne lampy solarne. Dają delikatne światło o przyjemnym natężeniu. Nie musisz pamiętać o wymianie żarówek, ani martwić się o zbyt wysokie rachunki za prąd. Nowoczesne i stylowe oprawy sprawią, że sprawdzą się na tarasie lub w środku ogrodu.

Podsumowanie

Oświetlenie w ogrodzie to ważny element dekoracyjny. Pozwala stworzyć wyjątkową i przyjazną przestrzeń dla całej rodziny. Dobrze dobrane i rozmieszczone lampy wprowadzają niezapomnianą atmosferę, a gra światła i cienia nocą tworzy unikalny nastrój. Aranżację oświetlenia warto zaplanować, pomoże to w osiągnięciu zamierzonego efektu. W naszym sklepie Lampy24.net znajdziesz duży wybór żarówek dekoracyjnych,żarówek LED i oświetlenia zewnętrznego. Z nami urządzisz każdą przestrzeń! 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel