Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaka barwa światła do kuchni pasuje najlepiej?

2023-03-10
Jaka barwa światła do kuchni pasuje najlepiej?

W kuchni spędzamy sporo czasu w ciągu dnia. W związku z tym pojawia się pytanie, jaka barwa światła do kuchni jest najwłaściwsza? Okazuje się, że kolor, a raczej barwa mają duże znaczenie. Właściwe oświetlenie ma ogromny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie, zdrowie i samopoczucie.

Światło oddziałuje na prawidłowy rytm dobowy człowieka i stymuluje wydzielanie melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za zdrowy sen. Stosowanie sztucznego oświetlenia w pomieszczeniach może więc znacząco wpłynąć na naszą kondycję. Główną rolę odgrywa tutaj barwa światła – to dzięki niej możemy stymulować organizm do konkretnych aktywności lub odpoczynku. Dowiedz się, co jest ważne przy wyborze oświetlenia kuchennego.

Czym jest temperatura barwowa?

Światło możemy określić jako ciepłe, zimne lub neutralne. Wskaźnikiem stosowanym przy opisywaniu barwy oświetlenia jest temperatura barwowa. Natężenie wyrażane jest w Kelwinach (K). Wyróżniamy następujące rodzaje światła:

  • zimne – powyżej 3500 K;

  • ciepłe – poniżej 3500 K;

  • neutralne – ok. 3000-3500 K.

Każda żarówka ma umieszczoną na opakowaniu lub ulotce informację, która  dotyczy rodzaju emitowanego przez nią światła. Dzięki temu łatwiej znaleźć lampy do konkretnych pomieszczeń, a następnie dopasować natężenie oświetlenia do wnętrza.

Barwa światła w kuchni – czy ma znaczenie?

W kuchni zazwyczaj posługujemy się więcej niż jednym źródłem światła. Inną barwę będą emitować lampy sufitowe, zadaniowe, czy dekoracyjne. Wybór koloru światła kuchennego zależy więc od jego funkcji. Jaka barwa światła do kuchni jest więc wskazana? Górne oświetlenie, z którego korzystamy najczęściej, zazwyczaj jest ciepłe. Sprawia, że kuchnia staje się miejscem przytulnym i przyjaznym dla wszystkich domowników. Światła boczne, zwane też zadaniowymi emitują barwę białą. Dzięki mocnemu natężeniu lepiej skupiamy się na ważnych zadaniach i jesteśmy uważniejsi. To minimalizuje ryzyko wypadków takich jak np. skaleczenia. Tutaj dobrze sprawdzają się lampy LED, które można dobrać do każdego niemal pomieszczenia.

Funkcja lamp dekoracyjnych

Oświetlenie dekoracyjne zazwyczaj umieszczamy w miejscach, które chcemy dodatkowo wyeksponować. Mogą to być przeszklone szafki, ozdobne ornamenty czy ściany z cegły. W tym przypadku barwa ciepła działa na zmysły, koi nerwy i tworzy unikalny, domowy klimat. W kuchni ten rodzaj światła dobrze prezentuje się też nad lub pod szafkami, jako dodatkowy element ozdobny. 

Okazałe lampy to zazwyczaj dekoracja nad stołem kuchennym lub wyspą. Dobrze dobrane podkreślają całą stylistykę panującą we wnętrzu. Wyjątkowo elegancko prezentują się modele kaskadowe. W bardziej nowoczesnych wnętrzach sprawdzi się lampa LONGIS listwa 3, a dla podkreślenia detali idealnie nadają się kinkiety np. MISTIF KASPA. 

Kryteria doboru oświetlenia kuchennego

Wybór właściwego światła do kuchni musi w pełni odpowiadać naszym potrzebom. Jeśli spędzasz dużo czasu na gotowaniu i przyrządzaniu potraw, zadbaj o odpowiednią ilość białego światła zadaniowego. Jako światło sufitowe sprawdzają się żarówki o barwie ciepłej, dzięki którym kuchnia staje się miejscem, w którym każdy domownik czuje się dobrze. Wyjątek stanowią kuchnie o małym metrażu. W tym przypadku lepiej wybrać zimne barwy oświetlenia. Takie zabiegi wpływają na zmianę sposobu postrzegania. Rozjaśnione w ten sposób pomieszczenie sprawia wrażenie większego i bardziej przestronnego.

Kuchnia, ze względu na swoją specyfikę potrzebuje zróżnicowanych rodzajów oświetlenia. Sprawdzą się więc lampy o barwie zimnej i ciepłej. Umiejscowienie poszczególnych źródeł światła należy dopasować do funkcji i przeznaczenia danego miejsca. Inna barwa światła będzie potrzebna do oświetlenia całej kuchni, a inna nad blatem do krojenia.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel