Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego lampy kule podbiły świat designu?

2021-04-27
Dlaczego lampy kule podbiły świat designu?
  1. Lampy kule - styl, któremu trudno się oprzeć
  2. Wiszące i stojące lampy kule od strony praktycznej

Lampy kule - styl, któremu trudno się oprzeć

Ścienne i wiszące lampy kule podbijają świat designu. Dlaczego? Ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć rozwiązania nowoczesne i klasyczne ze stylistyką nieco bardziej ekstrawagancką. Forma nowoczesna i kolory glamour, prosta konstrukcja plus designerska żarówka - to mieszkanki, które się sprawdzają. Rozbielone kule w złocistej oprawie idealnie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach luksusowych. Z kolei żarówki Edisona w prostej, klasycznej ramie sprawdzają się w pomieszczeniach industrialnych i loftowych. Wiszące lampy kule są niezastąpione również, gdy chodzi o uzupełnienie wnętrz w typie mid-century modern. Planując taką aranżację wprost trudno się oprzeć, by nie sięgnąć właśnie po wiszące lampy kule, żyrandole lub kinkiety w tym stylu. Podstawą jest bowiem dobór elementów wyposażenia o zaokrąglonym kształcie. Geometryczne formy są jednocześnie nieodłącznym elementem aranżacji art-deco. Wspólnym mianownikiem wszystkich tych propozycji jest oczywiście prosta, okrągła forma.

Nic więc dziwnego, że lampy kule znajdują zastosowanie we wnętrzach domowych, jak i w lokalach usługowych czy w szeroko pojętej branży HoReCa. Efektowne, wiszące lampy kule odmieniają stylistykę wnętrza i budują nastrój, który przyciąga klientów. Industrialne lampy kule zachwycają zwłaszcza w zestawieniu z przeszkleniami, naturalną zielenią roślin i drewnem. Z kolei eleganckie żyrandole kule i kinkiety urzekają, niczym biżuteryjny akcent. Mając na uwadze magię tej ponadczasowej formy, stworzyliśmy produkty z linii Alur, Astra, Cumulus i Mija. To ścienne i wiszące lampy kule, a także żyrandole, które całkowicie oczarowują. Poznaj szczegóły!

1. Wiszące lampy kule

Lampy kule z kolekcji Alur ujmują minimalizmem oprószonym szczyptą luksusu. Złota linka i kinkiet w połączeniu ze szklanym abażurem tworzy propozycję idealną dla nowoczesnych aranżacji glamour. Zabarwienie srebrne i czarne sprawdzi się z kolei w eleganckich wnętrzach klasycznych bądź jako uzupełnienie aranżacji industrialnej. Szczególnie wyróżniają się lampy Alur L, a więc unikalne zestawienie ekskluzywnej formy i stylistyki retro.

2. Designerski żyrandol kula

To kolejna propozycja w typie nowoczesnego luksusu. Ciekawe, nierównomierne rozmieszczenie szklanych kul to oczywiste nawiązanie do konstrukcji żyrandola. Odniesieniem jest także sama kolorystyka, a więc ekskluzywny złoty błysk. Żyrandole kule znajdziesz w kolekcji Astra oraz Cumulus. Żyrandol kula z linii Cumulus zasługuje na dodatkowe wyróżnienie. Forma przywodzi na myśl kształt chmur, ale także ich lekkość i urokliwą estetykę. Nie mniej bajecznie prezentują się kinkiety z tej samej linii.

3. Nowoczesne lampy kule

Minimalizm i nowoczesność to nierozerwalny duet. Dlatego zarówno wiszące, jak i ścienne lampy kule to prosty, a zarazem niezwykle wyrazisty akcent. Piękno klasyki uwydatnia zarazem walory estetyczne samego pomieszczenia. Zazwyczaj jest to wnętrze nowoczesne, pełne przeszkleń i metalicznych błysków. Lampy sufitowe Mija przypominają klasyczne sznury pereł. To kwintesencja elegancji! Propozycji klasycznych szukaj więc w kolekcji Mija.

Wiszące i stojące lampy kule od strony praktycznej

Lampa kula jest rozwiązaniem ponadczasowym, nie tylko ze względu na swą estetykę, ale także z z uwagi na jej parametry. Zarówno ścienne, jak i wiszące lampy kule emitują światło doskonale rozproszone. Dotyczy to zarówno abażurów przezroczystych, jak i tych, które sporządzone są z wykorzystaniem tak zwanego szkła mlecznego. Wisząca lampa kula oraz żyrandole kule sprawdzają się więc świetnie, kiedy mowa o głównym oświetleniu sufitowym.  Aby dopełnić ten efekt warto wyposażyć się w odpowiednie żarówki. Najczęściej są to żarówki LED o dostosowanym natężeniu światła, mocy i zabarwieniu. Nie jest to jednak jedyne przeznaczenie kulistych lamp.

Lampa kula może znaleźć się w każdym z pomieszczeń i posłużyć chociażby jako nastrojowe oświetlenie ścienne. Kluczem jest dobór źródeł światła odpowiednio względem potrzeb. Z myślą o klimatycznym oświetleniu należy dobierać żarówki emitujące światło ciepłe, o niedużym natężeniu. Odwrotna sytuacja powinna mieć miejsce w pomieszczeniach biurowych, w pokoju dziennym i innych miejscach, gdzie istotna jest pełna widoczność o każdej porze dnia. Idealnym wyjściem jest połączenie tych rozwiązań, z zastosowaniem wiszących i ściennych lamp kulistych. W tak profesjonalnie doświetlonych pomieszczeniach natężenie światła można odpowiednio dostosowywać. Wieczorami wystarczy wyłączyć główne źródło światła i przemienić wnętrze w oazę spokoju.

Na tym nie koniec! Wiszące lampy kule i kinkiety spełnią wymagania molów książkowych. Jako lampa do czytania sprawdzi się chociażby wisząca lampa kula w typie industrialnym. Dlaczego? We wnętrzu przezroczystej kuli umieścić można żarówki o różnorodnym poziomie rozproszenia. Dodatkowo, linka z reguły jest szczególnie długa, więc źródło światła znajduje się na odpowiedniej wysokości. Lampa do czytania powinna być wyposażona w żarówkę emitującą światło punktowe. Z reguły nie są to żarówki okrągłe, lecz te o płaskim zakończeniu. Istotna jest także ich moc, która powinna wynosić średnio 25-40 W.

Ze względu na kwestie funkcjonalne, należy zwrócić szczególną uwagę także na jakość samych materiałów i wykończeń. W Kaspa wykorzystujemy jakościowe surowce metalowe oraz szkło - przezroczyste bądź przydymione. Efektem są trwałe, a jednocześnie ujmujące ciekawą estetyką rozwiązania oświetleniowe. W opisach produktów znajdziesz także szczegóły dotyczące zakończeń gwintowych i parametrów. Dlatego dobór odpowiednich żarówek nie sprawi problemu!

Marzysz o oświetleniu, które zamieni salon w luksusowe wnętrze art deco? A może stawiasz na rozwiązania loftowe? Wiszące lampy kuliste, designerskie żyrandole i kinkiety kule urzekną każdego, niezależnie od wyborów - naprawdę trudno oprzeć się klasyce.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixel