Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dobre światło to większa sprzedaż! Wybierz najlepsze lampy do sklepu

2021-03-02
Dobre światło to większa sprzedaż! Wybierz najlepsze lampy do sklepu
  1. Jakie są rodzaje oświetlenia w sklepie?
  2. Jak oświetlenie wpływa na zainteresowanie klientów?
  3. Lampy nad sklepową wystawę
  4. Lampy nad regały z towarem

W każdym sklepie warto zastosować trzy rodzaje lamp, które pomogą wyeksponować przedmioty na półkach oraz ułatwią ich odnalezienie w gąszczu różnorodnych towarów. Jak oświetlenie oddziałuje na zmysły odwiedzających osób? W jaki sposób rozjaśnić witrynę i półki, by do sklepu zaglądało znacznie więcej klientów?

Jakie są rodzaje oświetlenia w sklepie?

Podobnie jak w domu, również w sklepie warto zastosować trzy typy oświetlenia. Aby najlepiej dopasować lampę do miejsca, w którym ma ona zostać zainstalowana, warto zasięgnąć rady specjalistów od aranżacji wnętrz. Podpowiedzą oni, gdzie i jakie źródła światła należy zastosować, by podkreślić zalety oferowanych produktów oraz zachęcić klientów do kupna. Jakie modele powinny znaleźć się w każdym sklepie?

  • Podstawowym wyposażeniem lokalu jest oświetlenie ogólne. Jego zadaniem jest równomierne rozjaśnienie wnętrza i ułatwienie dokonywania bieżących zakupów. Lampy główne muszą zapewnić optymalne natężenie światła – szczególnie w obszarze kas i ciągów komunikacyjnych, a zarazem nie mogą negatywnie oddziaływać na wzrok pracowników i osób odwiedzających sklep.
  • Prócz podstawowego źródła światła, w każdym lokalu powinny znaleźć się lampy dekoracyjne. Mogą one zostać zainstalowane wzdłuż ścian lub w obszarze półek i lad, przyciągając wzrok kupujących. Jeżeli zależy nam na skutecznym skupieniu uwagi, wybierzmy egzemplarze o zmiennym natężeniu lub kolorystyce, które pomogą w stworzeniu dynamicznej scenerii we wnętrzu.
  • Ostatnim, ale równie ważnym typem lamp jest oświetlenie akcentujące, o natężeniu znacznie wyższym niż w ogólnych źródłach światła. Ma ono na celu skierowanie wzroku klientów na dany produkt oraz skuteczne zaprezentowanie go. Zdaniem specjalistów, kupujący zazwyczaj zwracają większą uwagę na mocno doświetlone obszary, chętniej wybierając oferowane w nich towary.

Jak widać, każda lampa zastosowana w sklepie może mieć nieco inne zadanie. Odpowiednia ilość źródeł światła oraz ich optymalne dopasowanie sprawi, że klienci chętniej będą odwiedzać lokal, a ich koszyki zapełnią się aż po brzegi. Jak oświetlenie sklepu będzie rzutować na ich decyzje?

Jak oświetlenie wpływa na zainteresowanie klientów?

Zdaniem współczesnych specjalistów czasy, w których kupowanie niezbędnych towarów miało na celu jedynie zaspokojenie bieżących potrzeb, już dawno odeszły w zapomnienie. Obecnie większość osób odwiedzających sklepy traktuje zakupy jako swoisty sposób rekreacji, który jednocześnie pozwala uzupełnić zapasy w domowych szafkach i spiżarniach. Kupowanie ma mocne zabarwienie emocjonalne, a każdy oglądany przedmiot jest oceniany nie tylko pod kątem ceny i składu, ale także ideologii – ekologii, stylu życia czy mody. Z tego względu tak ważne jest stosowanie oświetlenia, które wyeksponuje asortyment oraz pomoże w dokonaniu wyboru. Lampa ogólna, dekoracyjna lub akcentująca zamontowana we właściwym miejscu sprawi, że klienci chętniej przyjrzą się dostępnym towarom oraz łatwiej podejmą decyzję o ich zakupie, w konsekwencji generując większy zysk przedsiębiorstwa. Chcemy, by zastosowane oświetlenie wpłynęło na wzrost sprzedaży? Poniżej znajdują się najważniejsze wskazówki, jakie źródła światła pomogą nam w osiągnięciu tego celu.

Lampy nad sklepową wystawę

Sklepowa witryna to pierwsza rzecz, jaką zauważa przechodzący obok klient. Jak powszechnie wiadomo, początkowe wrażenie jest najważniejsze – stąd wygląd wystawy powinien być dopracowany do maksimum. Niezależnie, jakie towary będzie ona prezentować oraz w jakim stylu będzie utrzymana, musimy koniecznie zadbać o jej odpowiednie oświetlenie – halogeny, żyrandole czy lampy stojące. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na wysoki wskaźnik oddawania barw oraz optymalne natężenie światła. Aby przyciągnąć wzrok przechodzących osób, jego wartość powinna wynosić co najmniej 2500 lx. Dodatkowo barwa światła powinna być dopasowana do rodzaju oferowanych przedmiotów. Jeżeli proponujemy klientom wygodne meble, wybierzmy ciepły odcień żarówki zachęcający do relaksu. Jeżeli natomiast oferujemy wyposażenie warsztatu, postawmy na światło o chłodnej barwie. Pamiętajmy, że im mocniej rozjaśnimy witrynę, tym bardziej będzie ona atrakcyjna wizualnie dla potencjalnych klientów. Jednocześnie natężenie jej jasności zawsze dopasowujmy do najbliższej okolicy – w centrum miasta odpowiednie będzie nawet bardzo mocne doświetlenie wystawy, natomiast z dala od miejskiego zgiełku – nieco słabiej świecące modele lamp.

Lampy nad regały z towarem

Gdy klient zachęcony całokształtem wystawy wejdzie do naszego sklepu, powinniśmy oczarować go także wyglądem wnętrza lokalu. Zadbajmy zatem o nakierowanie światła na wszystkie towary, jakie chcemy wyeksponować. Lampy akcentujące umieśćmy nad regałami, ladami i koszami z towarem – dzięki temu potencjalny kupujący chętnie zapozna się z widocznymi tam produktami. W tym celu doskonale sprawdzą się wszelakie reflektory, wyposażone w punktowe, kierunkowe światło. Jeżeli będą one umieszczone nad koszami z pieczywem lub ladą z ciastami, zdecydujmy się na ciepłą barwę – sprawi ona, że wyroby będą prezentować się wyjątkowo smakowicie. W naszym sklepie dostępne są mięsa, ryby lub nabiał? Doświetlmy lodówkę żarówką o chłodnej barwie. Jeśli natomiast oferujemy kosmetyki, odzież i obuwie czy akcesoria do wyposażenia wnętrz, zastosujmy egzemplarz o neutralnej temperaturze barwowej, najlepiej odpowiadającej charakterowi takich przedmiotów.

Każdy, kto posiada własny sklep wie, jak ważne jest zrobienie dobrego wrażenia na klientach. Już pierwsze ich spojrzenie na wystawę czy półki może przesądzić o długości czasu spędzonego we wnętrzu oraz ilość wybranych produktów. Jeżeli więc chcemy, by kupujący chętnie odwiedzali nasz lokal, zadbajmy o jego optymalny wystrój i doświetlenie. Starannie wyeksponowane towary, podkreślone lampami o odpowiedniej barwie i natężeniu będą atrakcyjne dla każdej zainteresowanej osoby. Dzięki temu chętniej podejmie ona decyzję o zakupie, zwiększając tym samym nasz codzienny utarg.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixel