Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać oświetlenie basenowe?

2022-07-06
Jak wybrać oświetlenie basenowe?

Posiadanie własnego basenu z pewnością jest marzeniem wielu właścicieli domów. Możliwość pływania bez obecności niepożądanych osób i to o każdej porze jest przyjemnością, którą ciężko przecenić. Przy takim przedsięwzięciu wszystkie szczegóły powinny być zaplanowane z wyprzedzeniem. Jest to w końcu spora inwestycja. Poza samym zbiornikiem i wykończeniem, należy zadbać również o dobre oświetlenie. Aranżacja oświetlenia to nie tylko zapewnienie dobrej widoczności, ale przede wszystkim stworzenie odpowiedniej atmosfery w trakcie pływania. Poniżej podpowiadamy, jakie oświetlenie wybrać, aby było nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne.

Przyjemne oświetlenie basenu

Dobry pomysłem jest zainstalowanie oświetlenia, które równomiernie oświetli cały zbiornik, a przy tym wyraźnie zarysuje jego granice. Lampy wodoszczelne do basenu umieszczone na przeciwległych ścianach basenu zapewnią światło, które będzie zarówno przyjemnie, jak i funkcjonalne. Ważne jest, aby dostosować liczbę lamp oraz ich rozmieszczenie do wielkości zbiornika. W przypadku basenów mniejszych można zamontować oświetlenie na krótszych ścianach. Pamiętajmy też, aby zachować regularne odstępy między lampami. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu z pojawianiem się niechcianych cieni. Jeżeli zbiornik jest dość mały albo kwadratowy można spróbować wyłącznie z jednym źródłem, które równomiernie oświetli cały basen.

Lampki do basenu o nieregularnych kształtach

Zbiorniki o kształtach nietypowych wymagają indywidualnego podejścia. W tym wypadku warto poradzić się specjalisty, który będzie w stanie zaproponować najlepiej rozmieszczone lampki do basenu.

Jeżeli posiadamy zbiornik w kształcie litery L, po prostu potraktujmy go, jakbyśmy mieli dwa oddzielne baseny i oświetlenie zamontujmy zgodnie z zasadami opisanymi powyżej. W przypadku konstrukcji z wieloma łukami, lampy warto zamontować po przeciwległych stronach i w odpowiedniej odległości. Zasada ogólna jest taka, że im dłuższy łuk tym dystans miedzy oświetleniem może być większy. Ważną kwestią jest także zadbanie o to, aby oświetlenie basenu dobrać we właściwym rozmiarze do jego wielkości. Pamiętajmy, że duże lampy nie będą najlepszym rozwiązaniem w przypadku zbiorników o bardzo nieregularnych kształtach. W takim wypadku lepiej zamontować więcej mniejszych źródeł światła.

Jaką wybrać technologię oświetlenia?

Wiele argumentów przemawia obecnie za tym, aby wybierać ledy do basenu. Tego rodzaju lampy można z łatwością przystosować do tego, aby spełniały swoje zadanie w zbiornikach wodnych. Dodatkowo ledy w basenach nie będą pobierały wiele prądu, a przy tym cechują się bardzo długą żywotnością.

Kolejną korzyścią ze stosowania ledów jest fakt, że oferują większy zakres barw. Generalnie poleca się, aby światło w basenie było białe, ale nie za mocne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby poeksperymentować z nieco cieplejszą barwą i zobaczyć, czy takie rozwiązanie sprawdzi się w naszym domu.

Basen na świeżym powietrzu

Jeżeli posiadamy basen na zewnątrz, zyskujemy dostęp do jeszcze ciekawszych rozwiązań. Na rynku znajdziemy lampy basenowe solarne, zasilane przez promienie słońca. Takie produkty często projektowane są w formie pływaków do umieszczenia na wodze, aby jeszcze lepiej tworzyły magiczną atmosferę w letnie wieczory i noce. Możliwość wybrania praktycznie dowolnego koloru światła, czyni z takiej lampy doskonały dodatek do głównego oświetlenia montowanego na ścianach.

Lampy spełniające normy

Bardzo ważne jest, aby wybierać wyłącznie sprawdzone i markowe produkty. Wiadomo, że elektryczność w wodzie to temat, który szybko może zrobić się niebezpieczny. Przy wyborze oświetlenia basenowego zwróćmy uwagę na to, czy wybrane lampy posiadają odpowiednią klasę szczelności. Pamiętajmy też, że produkty oznaczone jako łazienkowe w żadnym razie nie nadają się do zbiorników wodnych. Lampki do basenu powinny posiadać oznaczenie IP68 – wtedy będziemy mieli pewność, że kupujemy oświetlenie przeznaczone do takiego zastosowania.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixel