Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaką barwę światła wybrać do domu?

2022-07-06
Jaką barwę światła wybrać do domu?

Źródła światła to element, który znajdziemy w każdym pomieszczeniu. Ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie widoczności w czasie, gdy na zewnątrz panuje mrok. Oprócz ułatwiania codziennego funkcjonowania może wpływać także na samopoczucie osób znajdujących się w oświetlonym wnętrzu. Dlatego ważne jest wybranie światła o odpowiednich parametrach, np. w kwestii jego barwy, czym zajmiemy się w tym artykule. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, jaką barwę światła wybrać. Jest to kwestia dość indywidualna, jednak warto wiedzieć, jak dobrać ją do swoich potrzeb. Wybór oświetlenia zależy też od danego pomieszczenia i funkcji, jaką pełni. Inne rozwiązanie sprawdzi się w salonie, a inne w kuchni, łazience czy sypialni.

Jaka barwa światła będzie odpowiednia?

Barwy światła nie należy mylić z jego natężeniem, czyli po prostu mocy, z jaką świeci żarówka. Barwa określa to, jak ciepłe jest światło. Oczywiście, nie chodzi tutaj o temperaturę, którą będą odczuwać domownicy, ale sam kolor oświetlenia. Żarówki świecące na biało są uznawane za zimnie, natomiast te na żółto – za ciepłe. Na opakowaniu zawsze zostaje podana wartość K, za pomocą której wyrażona zostaje barwa światła w kelwinach. Należy przy tym pamiętać, że im wyższa wartość, tym zimniejsze światło. Barwa tradycyjnych żarówek to 2700 K, jednak obecnie można kupić cieplejsze produkty o wartości nawet 500 K. Od 6000 K światło jest już bardzo zimne. Pomiędzy tymi skrajnościami istnieje szeroki wybór barw. Te w okolicach 4000 K określa się mianem neutralnych. Dlaczego tak ważne jest zwrócenie uwagi na ten parametr? Ponieważ od barwy światła zależy to, jaki nastrój zyska pomieszczenie po włączeniu światła, co z kolei wpływa na komfort i samopoczucie przebywających w nim osób. Warto także pomyśleć o dopasowaniu światła do stylu wnętrza. W nowoczesnych aranżacjach dobrze sprawdza się zimniejsze światło, zaś cieplejsze idealnie pasuje do tych bardziej tradycyjnych.

Jaka barwa światła do salonu?

Barwa to parametr, który dotyczy nie tylko sztucznych źródeł światła. Także światło słoneczne ma swoją barwę, a w zasadzie zmienia ją w zależności od pory dnia. Rano jego temperatura barwowa jest zimniejsza, natomiast po południu przechodzi w cieplejszą. To właśnie dlatego większość ludzi na początku dnia jest bardziej skupiona i gotowa do działania, a wraz ze zbliżającym się zachodem – coraz bardziej zrelaksowana, przygotowana na nocny wypoczynek. Podobny wpływ na samopoczucie okazuje się mieć sztuczne światło. Ta wiedza pozwala dobrać właściwą barwę oświetlenia, w zależności od charakteru pomieszczenia. Salon, służący najczęściej jako miejsce wypoczynku i rozrywki po powrocie z pracy, jest zatem miejscem, gdzie doskonale sprawdzi się ciepła barwa światła. Jeżeli pokój jest na tyle duży, że wymaga jednoczesnego zapalenia kilku źródeł światła, wówczas ich barwa powinna być do siebie zbliżona i bliższa neutralnej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zamierzamy korzystać z nich zamiennie. Wtedy warto wyposażyć salon w bardzo ciepłe światło do codziennego wypoczynku oraz zimniejsze, np. na czas odwiedzin.

Jaka barwa światła do łazienki?

Zimna barwa światła sprzyja skupieniu, ale też pozwala dostrzec więcej szczegółów, dlatego sprawdzi się wszędzie tam, gdzie spędza się czas bardziej aktywnie. Znajduje zatem zastosowanie w gabinecie lub na biurku używanym do pracy czy nauki, nad kuchennym blatem, a także nad lustrem w łazience. Jednak kwestia, jaką barwę światła wybrać do łazienki, okazuje się nieco bardziej złożona. To pomieszczenie, w którym wykonujemy różnego rodzaju czynności. Podczas robienia i zmywania makijażu, albo golenia się, idealnie sprawdzi się mocne światło o zimnej barwie. Jest to jednak także miejsce, w którym chcemy się zrelaksować, np. podczas kąpieli w wannie. Takiemu wypoczynkowi sprzyja ciepła barwa światła, natomiast ostrzejsze, zimne oświetlenie może wręcz uczynić kąpiel nieprzyjemną. Dlatego jest to kolejne pomieszczenie, w którym warto zamontować dwa alternatywne źródła światła, a gdy nie jest to możliwe – pójść na kompromis, wybierając żarówkę o neutralnej barwie.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixel