Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lampa na 6+, czyli o oświetleniu biurka ucznia: lampki biurkowe i kinkiety na wysięgniku

2020-05-19
Lampa na 6+, czyli o oświetleniu biurka ucznia: lampki biurkowe i kinkiety na wysięgniku
  1. Oświetlenie do zadań specjalnych, czyli rzecz o lampach do pokoju ucznia
  2. Lampa biurkowa LED kontra kinkiet na wysięgniku
  3. Barwa światła w lampie biurkowej LED i jej wpływ na poziom skupienia
  4. Wygląd ma znaczenie, czyli jak dopasować lampę do wieku dziecka?
  5. Lampka stojąca dla ucznia – diabeł tkwi w szczegółach

Nie od dziś wiadomo, że właściwe oświetlenie pokoju ucznia ma istotne znaczenie dla jego poziomu skupienia oraz bezpieczeństwa wzroku dziecka. Szczególnie zalecane jest ustawianie biurka pod oknem – naturalne światło jest bowiem najlepiej dostosowane do ludzkich potrzeb. Niestety nadmiar codziennych obowiązków czy krótsze zimowe dni generują konieczność odrabiania zadań również po zmroku. Aby nauka była wygodna i zdrowa dla młodego człowieka, niezbędne jest odpowiednie oświetlenie biurka ucznia. Najczęściej będzie to lampa biurkowa LED lub kinkiet zamontowany nad blatem. Możliwości wyboru są bardzo szerokie, jaka lampka na biurko będzie zatem najlepsza dla dziecka?

Oświetlenie biurka ucznia czyli jakie lampki biurkowe wybrać?

Urządzając pokój ucznia, powinniśmy zadbać o jego wszechstronne oświetlenie. Nie ma znaczenia, czy jest to lokum pierwszoklasisty czy ucznia liceum – w każdym wieku optymalne źródło światła jest niezbędne, aby zwiększyć koncentrację i precyzję wykonywanych zadań. Odpowiednio ustawiona lampka biurkowa LED nie zmęczy wzroku dziecka oraz ułatwi mu zebranie myśli i przyswojenie niezbędnej wiedzy.

Jakie źródła światła warto zastosować w pokoju ucznia? Na pewno musi pojawić się oświetlenie ogólne, które dokładnie rozjaśni całe wnętrze pomieszczenia, umożliwiając zabawę i relaks po dniu pełnym nauki. W tej roli najlepiej sprawdzi się lampa wisząca, zamontowana w centralnym punkcie pomieszczenia.

Koniecznym wyposażeniem będzie także stojąca lampka biurkowa, która precyzyjnie oświetli zeszyty i książki, ułatwiając realizację zadań. Jeżeli z pewnych względów nie mamy możliwości ustawienia lampy LED na blacie biurka, warto wybrać kinkiet na wysięgniku, który zamocujemy bezpośrednio nad pulpitem stolika.

lampka biurkowabiała lampka biurkowaczarna lampka na biurkosrebrna lampka na biurko

Lampka biurkowa LED kontra kinkiet na wysięgniku

Rodzice urządzający stanowisko do nauki dla swojego dziecka, najczęściej sięgają po jedno z dwóch popularnych rozwiązań: lampę biurkowa LED lub kinkiet na wysięgniku. Aby zastosować model stawiany na biurku dziecka, niezbędny jest odpowiednio duży blat. Źródło światła powinno być zlokalizowane po stronie przeciwnej niż ręka zazwyczaj używana przez dziecko do pisania. Jeśli jest ono praworęczne – lampki biurkowe należy ustawić na lewej połowie biurka i odwrotnie – przy uczniu leworęcznym umieśćmy je po prawej stronie blatu. Dzięki temu lampka biurkowa dla ucznia nie będzie zasłaniana przez jego dłoń i będzie mogła skutecznie doświetlić strony zeszytu.

Wybierając oświetlenie biurka warto zwrócić również uwagę na wysokość lampy biurkowej. Najlepiej, by oświetlenie LED znajdowało się na wysokości 30-40cm nad blatem biurka, zależnie od wzrostu ucznia.

Jeżeli blat biurka do nauki jest wyjątkowo mały, warto rozważyć zastosowanie kinkietu na wysięgniku. Nie zajmie on cennego miejsca na stoliku, a zarazem zapewni optymalne oświetlenie biurka, podobnie jak lampa biurkowa LED. Dobrze będzie wybrać model z ruchomym wysięgnikiem. Dzięki niemu będziemy mieli możliwość precyzyjnego ustawienia wysokości i strony padania światła, dopasowując je do potrzeb ucznia. Zniweluje to problem zasłaniania źródła światła przez głowę dziecka – jak ma to miejsce w przypadku nieruchomych kinkietów zawieszonych nad głową uczącego się dziecka.

kinkiet z wysięgnikiem nad biurkobiały kinkiet na wysięgnikukinkiet w stylu loftlampka nad biurko

Oświetlenie biurka - jaka barwa światła?

Przy wyborze oświetlenia biurka (dlaczego celebryci jada na LEDzie), powinniśmy zadbać nie tylko o wybór lampki na biurko ucznia odpowiedniej pod względem estetyki i funkcjonalności, ale również na moc lampki oraz dobór barwy jej światła. Zbyt ciepły odcień jest przeznaczony raczej do miejsc odpoczynku, więc taka żarówka led może niepotrzebnie rozleniwiać ucznia i utrudniać jego skupienie. Zbyt zimny kolor światła niepotrzebnie pobudzi organizm, utrudniając późniejsze wyciszenie się i nocny wypoczynek. Odpowiednie będzie natomiast światło o neutralnej barwie białej, wynoszącej 3500-4500 kelwinów. Ze względu na jego uniwersalny charakter, jest ono najczęściej stosowane w biurach i pomieszczeniach wymagających wytężonej koncentracji. Kinkiet na wysięgniku lub lampka stojąca na biurku o takim odcieniu światła nie będzie męczyć oczu dziecka, a zarazem pozwoli mu łatwiej odrabiać zadania czy uczyć się, niezależnie od pory dnia.

Wygląd ma znaczenie, czyli jak dopasować lampę do wieku dziecka?

Niezależnie, czy oświetlenie biurka ma zapewnić lampka biurkowa LED czy też kinkiet na wysięgniku mocowany do ściany, powinny one być dopasowane do wystroju pokoju dziecka i jego gustu. Uczniowie pierwszych klas z entuzjazmem przyjmą model z motywem ukochanej postaci z bajki, zwierzątkiem czy o fantazyjnym kształcie, który umili dziecku naukę. W pokoju nastolatka do oświetlenia blatu najlepiej sprawdzi się minimalistyczna lampa biurkowa LED z dodatkowymi udogodnieniami, takimi jak przybornik na długopisy czy dotykowy ściemniacz, który pozwoli na precyzyjne dostosowanie natężenia światła. Warto pamiętać, że zbyt wzorzysty klosz może niepotrzebnie rozpraszać uwagę dziecka. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dla dzieci z autyzmem, ADHD lub ogólnymi problemami z nauką, które potrzebują środowiska z jak najmniejszą liczbą bodźców, aby móc skutecznie się skoncentrować.

lampka na biurko z regulowanym ramieniemminimalistyczna lampka na biurkoczarna lampka na biurko minimalistycznalampka na biurko z zegarkiem

 

Jaka lampka na biurko dla ucznia? Diabeł tkwi w szczegółach!

Wybierając lampę na biurko dziecka, warto starannie dostosować jej parametry do potrzeb ucznia. Dzięki temu będzie ona wygodna w obsłudze, przyjazna dla wzroku, a zarazem zwiększająca możliwość koncentracji na odrabianiu zadań. Z tego względu przy zakupie lampki na biurko czy też kinkietu na wysięgniku powinniśmy zwracać szczególną uwagę na:

  • optymalną wysokość – jak już wspominaliśmy, najlepiej, by znajdowały się one około 30-40cm od blatu biurka. O ile z zawieszeniem kinkietu na wysięgniku na odpowiednim poziomie nie powinniśmy mieć problemu, o tyle należy zwrócić baczną uwagę na powyższe wymiary, poszukując wersji stojącej.

  • dostosowanie mocy lampki do koloru biurka. Ciemne meble łatwiej pochłaniają światło; z tego względu, jeśli biurko ucznia jest w kolorze brązowym, to lampa stojąca LED powinna posiadać moc około 1500 lumenów. Przy pulpitach z białym wykończeniem wystarczające będzie źródło światła o mocy 1000 lumenów.

  • właściwy wskaźnik oddawania barw; aby ilustracje czy mapy odzwierciedlały najbardziej naturalną barwę, powinny być one oświetlane światłem o wskaźniku powyżej 80.

  • energooszczędność; obecnie lampki na biurko wyposażone w tradycyjną żarówkę odchodzą już do lamusa. Znacznie popularniejszym rozwiązaniem stają się żarówki ledowe, w której wyposażone są lampki na biurko i stanowią one energooszczędne źródło światła. Zużywają one znacznie mniej prądu, a dzięki możliwości dostosowania natężenia – są przyjazne dla oczu dziecka.

Lampa biurkowa LED czy kinkiet na wysięgniku do pokoju dziecka powinny być nie tylko ładne. Bardzo ważnym aspektem jest ich optymalna funkcjonalność – prawidłowa wysokość, natężenie i barwa światła czy strona, po której się znajdują, bo tylko wtedy oświetlenie biurka będzie korzystne dla dziecka. Starannie dopasowane do wieku i wymogów użytkownika, ułatwią koncentrację i naukę, nie zmęczą wzroku oraz poprawią ogólny komfort dziecka sprawiając, że nauka pójdzie mu jak po maśle.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2020
pixel