Lampa na 6+, czyli o oświetleniu biurka ucznia: lampki biurkowe i kinkiety na wysięgniku

19 maja 2020
Lampa na 6+, czyli o oświetleniu biurka ucznia: lampki biurkowe i kinkiety na wysięgniku

Nie od dziś wiadomo, że optymalne oświetlenie pokoju ucznia ma istotne znaczenie dla jego poziomu skupienia oraz bezpieczeństwa wzroku dziecka. Szczególnie zalecane jest ustawianie biurka pod oknem – naturalne światło jest bowiem najlepiej dostosowane do ludzkich potrzeb. Niestety nadmiar codziennych obowiązków czy krótsze, zimowe dni generują konieczność odrabiania zadań również po zmroku. Aby nauka była wygodna i zdrowa dla młodego człowieka, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego sztucznego oświetlenia. Najczęściej będzie to lampa biurkowa LED lub kinkiet, zamontowany nad blatem. Jak zatem wybrać najlepsze źródło światła do pokoju dziecka lub nastolatka, by miało ono pozytywny wpływ na jego koncentrację i możliwe oceny?

Oświetlenie do zadań specjalnych, czyli rzecz o lampach do pokoju ucznia

Urządzając pokój ucznia, powinniśmy zadbać o jego wszechstronne oświetlenie. Nie ma znaczenia, czy jest to lokum pierwszoklasisty czy ucznia liceum – w każdym wieku optymalne źródło światła jest niezbędne, aby zwiększyć koncentrację i precyzję wykonywanych zadań. Odpowiednio ustawiona lampa biurkowa LED nie zmęczy wzroku dziecka, ułatwiając mu zebranie myśli i przyswojenie niezbędnej wiedzy.

Jakie lampy warto zastosować w pokoju ucznia? Na pewno powinien być to model sufitowy, który dokładnie rozjaśni całe wnętrze pomieszczenia, umożliwiając zabawę i relaks po dniu pełnym nauki. Niezbędnym elementem będzie także stojąca na biurku lampka, która precyzyjnie oświetli zeszyty i książki, ułatwiając realizację zadań. Jeżeli z pewnych względów nie mamy możliwości ustawienia lampy biurkowej LED na blacie, warto wybrać kinkiet na wysięgniku, który zamocujemy bezpośrednio nad pulpitem stolika.

Lampa biurkowa LED kontra kinkiet na wysięgniku

Rodzice urządzający stanowisko do nauki dla swojego dziecka, najczęściej sięgają po jedno z dwóch popularnych rozwiązań: lampę biurkowa LED lub kinkiet na wysięgniku. Aby zastosować model stawiany na biurku, niezbędny jest odpowiednio duży blat. Źródło światła powinno być zlokalizowane po stronie przeciwnej niż ręka zazwyczaj używana przez dziecko do pisania. Jeśli jest ono praworęczne – ustawmy lampę na lewej połowie biurka i odwrotnie – przy uczniu leworęcznym umieśćmy ją po prawej stronie blatu. Dzięki temu nie będzie ona zasłaniana przez dłoń ucznia, skutecznie doświetlając strony zeszytu. Oprócz starannego umiejscowienia ważna jest także wysokość lampy biurkowej LED. Najlepiej, by diody znajdowały się na wysokości 30-40cm nad blatem biurka, zależnie od wzrostu ucznia.

Jeżeli blat biurka do nauki jest wyjątkowo mały, warto rozważyć zastosowanie kinkietu na wysięgniku. Nie zajmie on cennego miejsca na stoliku, a zarazem zapewni optymalne doświetlenie książek, podobnie jak lampa biurkowa LED. Dobrze będzie wybrać model z ruchomym wysięgnikiem. Dzięki niemu będziemy mieli możliwość precyzyjnego ustawienia wysokości i strony padania światła, dopasowując je do potrzeb ucznia. Zniweluje to problem zasłaniania światła przez głowę dziecka – jak ma to miejsce w przypadku nieruchomych kinkietów zawieszonych nad głową uczącego się dziecka.

Barwa światła w lampie biurkowej LED i jej wpływ na poziom skupienia

Jeśli stoimy przed wyborem lampy biurkowej LED (dlaczego celebryci jada na LEDzie), powinniśmy zadbać o staranne dobranie barwy jej światła. Zbyt ciepły odcień jest dedykowany raczej do miejsc przeznaczonych do relaksu – stąd może niepotrzebnie rozleniwiać ucznia i utrudniać jego skupienie. Zbyt zimny niepotrzebnie pobudzi organizm, utrudniając późniejsze wyciszenie się i nocny wypoczynek. Odpowiednie będzie natomiast światło o neutralnej barwie białej, wynoszącej 3500-4500 kelwinów. Ze względu na jego uniwersalny charakter, jest ono najczęściej stosowane w biurach i pomieszczeniach wymagających wytężonej koncentracji. Kinkiet na wysięgniku lub lampka stojąca o takim odcieniu światła nie będzie męczyć oczu dziecka, a zarazem pozwoli mu łatwiej odrabiać zadania czy uczyć się, niezależnie od pory dnia.

Wygląd ma znaczenie, czyli jak dopasować lampę do wieku dziecka?

Niezależnie, czy wybieramy lampę biurkową LED, czy też kinkiet na wysięgniku mocowany do ściany, powinny one być dopasowane do wystroju pokoju i gustu dziecka. Uczniowie pierwszych klas z entuzjazmem przyjmą model z motywem ukochanej postaci z bajki, ulubionym zwierzątkiem czy o fantazyjnym kształcie, który umili dziecku naukę. W pokoju nastolatka do oświetlenia blatu najlepiej sprawdzi się minimalistyczna lampa biurkowa LED z dodatkowymi udogodnieniami, takimi jak przybornik na długopisy czy dotykowy ściemniacz, który pozwoli na precyzyjne dostosowanie natężenia światła. Warto pamiętać, że zbyt wzorzysty klosz może niepotrzebnie rozpraszać uwagę dziecka. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dla dzieci z autyzmem, ADHD lub ogólnymi problemami z nauką, które potrzebują środowiska z jak najmniejszą liczbą bodźców, aby móc skutecznie się skoncentrować.

Lampka stojąca dla ucznia – diabeł tkwi w szczegółach

Poszukując najlepszej lampy biurkowej LED dla swojego dziecka, warto starannie dostosować jej parametry do potrzeb ucznia. Dzięki temu będzie ona wygodna w obsłudze, przyjazna dla wzroku, a zarazem zwiększająca możliwość koncentracji na odrabianiu zadań. Z tego względu model stojący na blacie czy też kinkiet na wysięgniku powinny charakteryzować się:

  • optymalną wysokością – jak już wspominaliśmy, najlepiej, by znajdowały się one około 30-40cm od blatu. O ile z zawieszeniem kinkietu na wysięgniku na odpowiednim poziomie nie powinniśmy mieć problemu, o tyle należy zwrócić baczną uwagę na powyższe wymiary, poszukując wersji stojącej.
  • dostosowaniem mocy lampki do koloru biurka. Ciemne meble łatwiej pochłaniają światło; z tego względu, jeśli nasze dziecko pracuje przy brązowym blacie, lampa stojąca LED powinna posiadać moc około 1500 lumenów. Przy pulpitach z białym wykończeniem wystarczające będzie źródło światła o mocy 1000 lumenów.
  • właściwym wskaźnikiem oddawania barw; aby ilustracje czy mapy odzwierciedlały najbardziej naturalną barwę, powinny być one oświetlane światłem o wskaźniku powyżej 80.
  • energooszczędnością; obecnie lampy wyposażone w tradycyjną żarówkę odchodzą już do lamusa. Znacznie popularniejszym rozwiązaniem stają się lampy biurkowe LED, wyposażone w energooszczędne źródło światła. Zużywają one znacznie mniej prądu, a dzięki możliwości dostosowania natężenia – są przyjazne dla oczu dziecka.

Lampa biurkowa LED czy kinkiet na wysięgniku do pokoju ucznia powinny być nie tylko ładne. Bardzo ważnym aspektem jest ich optymalna funkcjonalność – prawidłowa wysokość, natężenie i barwa światła czy strona, po której się znajdują. Starannie dopasowane do wieku i wymogów użytkownika, ułatwią koncentrację i naukę, nie zmęczą wzroku oraz poprawią ogólny komfort dziecka sprawiając, że nauka pójdzie mu jak po maśle.

Sprawdź następny artykuł:

Oświetlenie obrazów i zdjęć – jakie lampy będą najlepsze?