Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lampka stojąca i lampka wina

2019-11-12
Lampka stojąca i lampka wina
 1. Dwie grupy lampek stojących
 2. Co jeszcze jest ważne przy wyborze lampki stojącej?
 3. Lampka stojąca LED – niech będzie moc
 4. Lampki stojące nocne i lampki stojące dla dzieci
 5. A co z designem lampek stojących?

Gdy za oknem jesienna aura, deszczowo, zimno i ciemno, to warto zadbać o rzeczy małe, acz niezbędne dla naszego dobrego samopoczucia. Chodzi nam o takie drobne elementy, jak ciepła herbata z miodem, kocyk, muzyka rodem z ciepłych krajów i dobra lampka stojąca, przy której poczytamy ulubioną książkę. Ten zestaw gwarantuje udany wieczór. Wieczór ten możemy oczywiście wzbogacić o ciekawą pogawędkę z przyjaciółmi, kieliszek wina lub seans filmowy. Na pewno każdy ma swoje ulubione nawyki wypoczynkowe. Ten wypoczynek może mieć zresztą całkowicie odmienne oblicze. Są i tacy wśród nas, dla których dziesięć minut w fotelu to mordęga. Dla osób aktywnych lepsza od lampki stojącej będzie na pewno lampka czołowa do biegania, jednak w tym tekście skupimy się raczej na lampkach stojących lub stołowych, bo i tak są one czasem nazywane. Ludzie aktywnie spędzający czas też oczywiście mogą z nami zostać, bo przecież nie samym bieganiem człowiek żyje i największy maratończyk musi czasem przysiąść. Na przykład po to, aby przy biurku, na którym stoi lampka stojąca zakupić w Internecie nowe spodenki do biegania.

Dwie grupy lampek stojących

Lampki stojące bywają różne, bo różni są klienci, tym nie mniej możemy je podzielić w pierwszej kolejności na dwie duże grupy:

 1. Lampki biurkowe
 2. Lampki stołowe/ nocne

Pisaliśmy o wypoczynku, ale nie da się ukryć, że biurkowe lampki stojące to przede wszystkim lampki do pracy. Zatem podstawowym kryterium jej doboru stojącej powinno być to, czy dobrze oświetla blat biurka. To w końcu jej główne zadanie. Zapomnijmy na moment o designie. Jest on oczywiście ważny, ale skupy się w pierwszej kolejności na funkcji. Podejdźmy to tej lampki zadaniowo. Pamiętajmy, że im wyższa stojąca lampka biurkowa, tym większą powierzchnię oświetlimy. Na szczęście rynkowe rozwiązania dają nam w tym względzie dużą swobodę. Możemy na przykład wybrać lampkę stojącą z ruchomym ramieniem. Ma to tę zaletę, światło zostanie skierowane wówczas dokładnie tam, gdzie chcemy, np. na klawiaturę komputera. Gdy zamawiamy spodenki do biegania, to nie ma żartów. Jedno złe kliknięcie w półmroku i będziemy musieli wciskać się w rozmiar S. Ok, będziemy ostatecznie bardziej sexy, ale po trzech kilometrach zamarzymy o misce z lodem. Jeśli zależy nam na tym, aby lampka oświetlała dodatkowo pomieszczenie, w którym siedzimy przy biurku, to warto wybrać lampkę stojącą z kloszem przepuszczającym światło. Im bardziej przezroczysty klosz, tym lepszy efekt. Pamiętajmy jednak, że wtedy czasami mniej znaczy więcej. Nie po to wymyślono żyrandole i lampy wiszące, abyśmy oświetlali pomieszczenie lampką biurkową. A więc po pierwsze konkretna praca, konkretne zadanie. 

Co jeszcze jest ważne przy wyborze lampki stojącej?

Na pewno przy wyborze lampki stojącej warto wziąć pod uwagę powierzchnię blatu biurka. Wierzcie nam – stojące lampki biurkowe potrafią być naprawdę różnej wielkości. Nie możecie dopuścić do sytuacji, w której lampka, a raczej lampa będzie zajmowała naszą przestrzeń do swobodnej pracy. To lampka służy nam, a nie my jej. Poza tym duża lampka na małym biurku będzie źle wyglądać. Pamiętajmy o zachowaniu właściwych proporcji. Po pierwsze funkcjonalność. Pisząc o funkcjonalności trzeba odnotować z satysfakcją, że niektóre ze stojących lamp biurkowych są zaopatrzone w port USB. Daje to możliwość indukcyjnego ładowania sprzętu. To duży plus, zwłaszcza w sytuacji, gdy lubimy wielozadaniowość i wygodę.

Lampka stojąca LED – niech będzie moc

Kolejnym kryterium, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze lampki stojącej jest moc i barwa emitowanego światła. Światło może być zimne, ciepłe lub neutralne. Tak naprawdę, to nie tyle lampka o tym decyduje, co użyte w niej źródło światła, czyli konkretna żarówka.  Odpowiednio dobrana żarówka poprawia nie tylko komfort pracy, ale i nasze samopoczucie. Nie napiszemy tutaj: wybierz więc barwę ciepłą. Nie napiszemy tak, bo każdy woli coś innego. Zwracamy jedynie uwagę na możliwość wyboru. Na pewno jednak do prac biurowych najlepiej nadają się lampki stojące, które emitują światło o natężeniu 500 luksów, co jest równe 40 W (zwykła żarówka żarowa) i 6-7 W (żarówka LED). Na co jeszcze zwrócić uwagę? Może na to, czy odbudowa - klosz lampki nie nagrzewa się zbyt szybko. Ten problem dotyczy jednak żarówek żarowych (uwalniają dużo ciepła). My polecamy przede wszystkim lampki LED.

Lampki stojące nocne i lampki stojące dla dzieci

Pisząc o lampkach stojących nie możemy zapomnieć o lampkach nocnych, w tym o lampkach stojących dla dzieci. Tutaj także możemy swobodnie eksperymentować z mocą, kierunkiem, kształtem. Wszystko zależy od tego, na czym nam zależy i jaki efekt chcemy osiągnąć. W przypadku lamek nocnych najczęściej chodzi nam oczywiście o stworzenie odpowiedniego, wieczornego, sprzyjającego odpoczynkowi klimatu. Stąd też wybory klientów idą najczęściej w kierunku lampek z kloszami, które delikatnie rozpraszają światło.

A co z designem lampek stojących?

Dużo pisaliśmy o funkcjach i zadaniach, więc na koniec parę słów o designie lampek stojących. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że odpowiednio dobrane lampy są równie ważnym elementem wystroju pomieszczenia, jak kolory, meble, wzory tkanin. Co więcej, w wielu wnętrzach to one nadają ton i grają główne role. Oczywiście nie oczekujemy tego od lampki biurkowej, choć i tutaj w kilku katalogach znaleźlibyśmy pewnie wyjątki od tej aranżacyjnej reguły. Na pewno design lampki powinien współgrać z pomysłem na całe pomieszczenie. Nasza lampka może nawiązywać zarówno do stylu minimalistycznego, industrialnego, jak i do tego, któremu bliżej do antyku. Wszystko zależy od fantazji właścicieli. Przy tej ułańskiej pamiętajmy jednak o tym, że liczy się przede wszystkim oświetleniowe zadanie. Wybierajmy więc ostatecznie te lampki stojące, które z jednej strony dają nam zadowolenie z wystroju, a z drugiej możliwość skutecznej pracy. W końcu zakupy przy komputerze to też rodzaj odpoczynku i relaksu. To też sposób na jesienną chandrę. Polecamy więc ostatecznie konkretny zestaw:

 1. Herbata/kieliszek wina
 2. Koc/kot na kolanach
 3. Komputer/książka
 4. Lampka stojąca biurkowa/nocna

Wynik? Dobre samopoczucie i uśmiech na twarzy. Nawet paskudną jesienią.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019
pixel