Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lampy do salonu – strefa wypoczynkowa i do pracy

2022-03-25
Lampy do salonu – strefa wypoczynkowa i do pracy
  1. Salonowe oświetlenie stref do pracy i relaksu
  2. Jakie lampy do salonu w strefie wypoczynkowej?
  3. Jakie lampy salonowe do pracy?

Salonowe oświetlenie stref do pracy i relaksu

Odpowiednie oświetlenie pomaga podzielić salon na strefy oraz zapewnić, że każda przestrzeń będzie wykorzystywana zgodnie z jej przeznaczeniem. W pokoju dziennym można wydzielić nie tylko część wypoczynkową. W większych salonach oprócz miejsca do relaksu, oglądania telewizji, spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi czy jedzenia, często można znaleźć przestrzeń przeznaczoną do czytania i pracy.

Jakość i zastosowanie każdej strefy należy podkreślić odpowiednim oświetleniem. Z reguły do części gabinetowej wybierane jest zimniejsze światło, aby móc pracować w skupieniu. Natomiast w salonie w strefie wypoczynku relaks zapewni ciepłe, białe źródło światła. Czas więc dowiedzieć się, która lampa jest właściwa dla jakiego obszaru.

Jakie lampy do salonu w strefie wypoczynkowej?

stilla

W każdym salonie powinny znaleźć się dwa podstawowe rodzaje oświetlenia: ogólne i nastrojowe. Światło ogólne pozwala równomiernie oświetlić całe pomieszczenie i jest to zazwyczaj osiągane przez zamontowanie lampy sufitowej w centralnym obszarze. Mogą to być ekskluzywne żyrandole do salonu, które dobrze i bez cieni rozprowadzają światło w całym pomieszczeniu. Gościnny charakter pokoju dziennego podkreśli odpowiedni wzór lampy wiszącej np. żyrandol do salonu glamour. Inną optymalną opcją jest umieszczenie kierunkowego oświetlenia sufitowego do salonu, które pozwoli skierować światło na poszczególne strefy pomieszczenia.

Nowoczesne oświetlenie do salonu jest odpowiedzialne również za zapewnienie bardziej przyjaznej i relaksującej atmosfery w chwilach, kiedy po ciężkim dniu potrzeba błogiego odpoczynku. W tym czasie przebywanie w łagodniejszym świetle pozwala zrelaksować oczy i zrzucić całe napięcie podczas oglądania ulubionego serialu. Skutecznym sposobem na uzyskanie korzystnego oświetlenia w strefie wypoczynkowej są kinkiety ścienne, które rozprowadzają światło w kierunku sufitu. Dobrym rozwiązaniem są także lampy stołowe do salonu, które mogą stanąć w pobliżu kanapy, by stworzyć subtelną i przytulną atmosferę.

Jakie lampy salonowe do pracy?

Innym z częstych zastosowań, które zwykle nadaje się przestrzeni w salonie, jest kącik do pracy lub czytania. Wystarczy małe biurko lub konsola i ergonomiczny fotel, na którym można wygodnie spędzać godziny przed monitorem i nad dokumentami oraz odpowiednie źródło światła. W tej części sprawdzą się lampy ledowe do salonu z zimną barwą światła, które ułatwiają czytanie, pracę przy komputerze i zapobiegają zmęczeniu wzroku.

Idealne światło do pracy ma moc od 4000K do 5000K i jak najbardziej przypomina światło słoneczne. W części gabinetowej salonu sprawdzi się oświetlenie szynowe, które można dowolnie ustawiać, a jego minimalistyczny wygląd nie będzie kolidował nawet z najbardziej wyszukanym żyrandolem w części wypoczynkowej. W miejscu pracy przyda się również lampa stołowa, która będzie mogła stanąć na biurku i oświetlać jego przestrzeń wtedy, gdy oświetlenie sufitowe będzie musiało zostać wyłączone.

Lampa do salonu dobrze dopasowana do wnętrza

lamia

Podczas wybierania lampy do salonu warto pamiętać, że służy ona nie tylko do oświetlenia, ale także jest elementem dekoracyjnym. Jej wygląd powinien harmonijnie wkomponować się w wystrój wnętrza. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na materiał pasujący do wystroju pomieszczenia. Lampy wykonane z drewna wyglądają naturalnie i dobrze komponują się ze stylem boho. Klosze z materiałów tekstylnych przepuszczają światło i tworzą domową atmosferę w klasycznym salonie. Z kolei szkło i metal są preferowane w nowoczesnych lub loftowych wnętrzach.

Istotna jest również wielkość lampy salonowej, która musi również odpowiadać warunkom przestrzennym. Duże żyrandole zawsze przyciągają wzrok, ale potrzebują sporo miejsca, aby zaprezentować się jak najlepiej. Dlatego zawsze warto uwzględnić też mniejsze źródła światła, które są używane do oświetlania wydzielonych obszarów, takich jak strefa przeznaczona do wypoczynku lub pracy.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel