Lampy łazienkowe - wybór, który wpływa na funkcjonalność i nastrój

27 października 2022
Lampy łazienkowe - wybór, który wpływa na funkcjonalność i nastrój

Oświetlenie do łazienki - kinkiety i lampy łazienkowe

Oświetlenie łazienkowe musi spełniać kilka istotnych zadań. Przede wszystkim musi rozjaśnić przestrzeń. Nie każda łazienka ma okna, a i te po zmroku na nic się nie zdają. Trzeba więc rozproszyć ciemność. To podstawowa funkcja oświetlenia łazienki.

Ważne też jest dokładne oświetlenie poszczególnych obszarów pomieszczenia. Chodzi przede wszystkim o okolice lustra. Dobre oświetlenie o barwie zbliżonej do naturalnego pozwala na wykonanie makijażu czy innych zabiegów pielęgnacyjnych.

Nie ma takiej możliwości, by wszystkie te funkcje spełniło jedno źródło światła. Dlatego w łazience z reguły łączy się oświetlenie sufitowe, kinkiet łazienkowy i taśmy led. Jak to połączyć i gdzie zastosować poszczególne rodzaje oświetlenia? Jakie lampy do łazienki będą najlepsze?

Jaka lampa do łazienki?

Zanim do tego przejdziemy - kilka słów o barwie światła i ogólnie oświetleniu łazienki.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w takim pomieszczeniu najlepiej sprawdzi się oświetlenie białe, chłodne lub zbliżone do naturalnego. Żółte światło w łazience nie jest najlepszym wyborem, ponieważ zmienia odcień pudru czy cieni i wtedy makijaż może się okazać nie do końca taki, jaki miał być.

Kolejna kwestia to źródła światła. Warto je tak rozmieścić, by wzajemnie się wspierały.

Trzecia sprawa - model i kształt lampy do łazienki powinien być uzależniony od tego, w jakim stylu pomieszczenie zostało wykończone.

To teraz konkrety.

Lampa sufitowa w łazience

Jako górne i zarazem główne światło w łazience najlepiej sprawdzi się plafon łazienkowy. To montowana bezpośrednio na suficie lampa, która zajmuje mało miejsca i daje w miarę rozproszone oświetlenie.

Plafon łazienkowy oświetla całe pomieszczenie równomiernie, niewiele miejsca pozostawia w cieniu.

Jeżeli łazienka jest naprawdę duża, można pomyśleć o zastosowaniu oświetlenia wiszącego. To jednak rzadko się spotyka - ze względów praktycznych. Plafon łazienkowy zdecydowanie dominuje i wygrywa.

na zdjęciu oprawy FARO LIGHT PRESTIGE

Lampa wiszaca nad lustro

Jeżeli bardzo Ci zależy na lampie wiszącej, możesz ją wykorzystać do zamontowania nad lustro. Daje ona mocne, skupione światło. Będzie pomocna np. przy przy makijażu. Pamiętaj, by tu również wybrać żarówkę, która da oświetlenie białej barwy.

Lampa wisząca nad lustro powinna mieć oddzielny włącznik. Należy ją zamontować na odpowiedniej wysokości, by uzyskać zamierzony efekt.

na zdjęciu kolekcja MIJA DECO KASPA oraz LAMIA KASPA

Kinkiety nad lustro

Alternatywą dla lampy wiszącej będzie kinkiet łazienkowy. To lampa montowana do ściany. Najlepiej w pobliżu lustra. Oświetli i pomoże w przypadku wykonywania precyzyjnych czynności.

Kinkiet łazienkowy również powinien mieć osobny włącznik. Co ciekawe można też skorzystać tylko z tego bocznego oświetlenia w czasie relaksującej kąpieli. Nie trzeba wówczas zapalać głównego światła, a w przyciemnionej łazience dużo łatwiej się odprężyć.

na zdjęciu kinkiet SHINE 

Funkcjonalność i nastrój

Trzeba pamiętać, że oświetlenie łazienkowe ma dwa zasadnicze zadania: oświetlenie i wprowadzenie przyjemnego nastroju. Tym też trzeba się kierować, wybierając odpowiednie lampy do łazienki.

Główne oświetlenie łazienki to najlepiej plafon łazienkowy - już o tym mówiliśmy. To oświetlenie łazienkowe jest nie tylko funkcjonalne, ale również ładne.

Jeżeli chodzi o oświetlenie lustra, to wybór jest bardzo duży - lampy wiszące, kinkiety i wiele innych. To, jakie lampy do łazienki zostaną wybrane i zastosowane zależy w dużej mierze też od wielkości łazienki.

Im większa, tym więcej źródeł światła potrzeba, a główne powinno być większe.

Przed podjęciem decyzji sprawdź też, czy dany model jest przeznaczony faktycznie do łazienki. Dlaczego? Dlatego, że są to pomieszczenia o podwyższonej wilgotności, a to sprawia, że nieodpowiednie lampy do łazienki mogą się szybciej popsuć. Nie będą dobrze zabezpieczone i wilgoć zrobi swoje. Plafony powinny więc mieć oznaczenie bezpieczeństwa IP44. Dzięki temu starczą na długie lata i wymienisz je wyłącznie dlatego, że Ci się znudzą, a nie z powodu uszkodzenia.

Więcej porad w artykule: Zasady prawidłowego oświetlenia łazienki

 

 

Sprawdź następny artykuł:

Lampy podłogowe- na co zwrócić uwagę

PRODUKTY POWIĄZANE

MIJA LISTWA IP44 Promocja Produkt polski Darmowa dostawa MIJA LISTWA IP44 997.00 PLN 797.60 PLN
MIJA DECO KINKIET IP44 Promocja Produkt polski Darmowa dostawa MIJA DECO KINKIET IP44 429.00 PLN 343.20 PLN
MIJA PLAFON IP44 Promocja Produkt polski Darmowa dostawa MIJA PLAFON IP44 997.00 PLN 797.60 PLN
SHINE ROSE GOLD Darmowa dostawa SHINE ROSE GOLD 285.00 PLN