Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Magiczne wieczory. Oświetlenie balkonu

2022-03-09
Magiczne wieczory. Oświetlenie balkonu
 1. Oświetlenie na balkonie – funkcjonalne i nastrojowe
 2. Kinkiety na balkon
 3. Sufitowe lampy balkonowe
 4. Stojące lampy na tarasie i balkonie
 5. Girlandy – nastrojowe lampki na balkon

 

Oświetlenie na balkonie – funkcjonalne i nastrojowe

Nawet niewielki balkon może być bardzo przyjemnym miejscem na relaks, zarówno za dnia, jak i po zmroku. Wcale nie musisz mieć ogrodu, by zjeść na zewnątrz kolację czy popatrzeć w gwiazdy, racząc się kieliszkiem wina. Poza miejscami do siedzenia, roślinami czy ozdobami przyda się oświetlenie balkonu umożliwiające przedłużenie spędzanego na nim czasu i wprowadzające niepowtarzalny nastrój.

O czym pamiętać, wybierając lampy na balkon? Najważniejsze rzeczy to:

 • szczelność opraw – każda lampa na balkon powinna mieć podwyższoną klasę szczelności; IP44 to absolutne minimum odporności na kurz i wodę;
 • poszanowanie sąsiadów – należy pamiętać, że zbyt jasne oświetlenie balkonu w bloku może przeszkadzać sąsiadom i nie wybierać lamp skierowanych w okna należące do cudzych mieszkań;
 • respektowanie zasad wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej – poważniejsze zmiany dotyczące zmiany wyglądu zewnętrznego nieruchomości zwykle trzeba ustalać z administracją; może to dotyczyć również oświetlenia;
 • dostosowanie liczby źródeł światła do wielkości balkonu – warto zastosować przynajmniej dwa różne źródła światła w celu łatwiejszego sterowania nastrojem, ale zbyt dużo lamp może działać rozpraszająco;
 • zwracanie uwagi na styl – obecnie wybór lamp na balkon czy taras jest bardzo szeroki, ale warto się zdecydować na jeden styl aranżacji w celu uzyskania atrakcyjnej, spójnej całości.

Wybór konkretnych form oświetlenia może też zależeć od dostępności do elektryczności. A jakie lampy na balkon warto wybrać? Jest co najmniej kilka ciekawych możliwości!

Kinkiety na balkon

zen

Praktyczne kinkiety to świetne lampy na balkon – zarówno ten duży, jak i mały. Są montowane na ścianie, dzięki czemu nie zajmują cenne j przestrzeni. Jednocześnie oferują dość równomierne i jasne oświetlenie, które jest przy tym bardzo nastrojowe. Wymagają montażu na stałe, co zwykle oznacza konieczność konsultacji z administracją. Jest to jednak bardzo funkcjonalne, a przy tym niedrogie oświetlenie balkonu. Na rynku dostępne są zarówno kinkiety nowoczesne i minimalistyczne, jak i te bardziej dekoracyjne. Niektórym może również przypaść do gustu ścienna lampa na balkon w stylu retro, na przykład przypominająca klasyczną latarnię.

Sufitowe lampy balkonowe

fala

Dobrym rozwiązaniem może być też sufitowa lampa na balkon. Powieszona w centralnym punkcie zapewni równomierne oświetlenie. Trzeba jednak pamiętać, że modele wiszące nadają się tylko do miejsc osłoniętych przed silnym wiatrem – np. zabudowanych loggii i tarasów. W przeciwnym razie mogą stanowić bardzo duże zagrożenie. W niemal każdych warunkach sprawdzi się jednak plafon – to uniwersalne oświetlenie na balkon lub taras, polecane przede wszystkim na większe przestrzenie.

Stojące lampy na tarasie i balkonie

Duża przestrzeń może dobrze wyglądać również ze stojącymi lampami na balkon. W zależności od typu i rozmiarów przestrzeni mogą się dobrze prezentować przy ścianie, przy balustradzie lub też nawet w jej centralnym punkcie. Dostępne są stojące lampy balkonowe o różnych wysokościach, co ułatwia funkcjonalną i estetyczną aranżację. To funkcjonalne źródło światła, które może jednocześnie stanowić dekorację przestrzeni.

Girlandy – nastrojowe lampki na balkon

GIRLANDA

Jeśli oświetleniem chcesz budować przede wszystkim odprężający lub romantyczny nastrój, lampki na balkon w formie girlandy będą świetnym wyborem. Obecnie na rynku można znaleźć wiele rozwiązań tego typu różniących się między innymi:

 • wielkością punktów świetlnych – to zarówno niewielkie diody LED, jak i lampiony lub pełnowymiarowe żarówki;
 • długością girlandy i liczbą punktów świetlnych – od kilkunastu do nawet kilkuset diod;
 • rodzajem zasilania – można je podzielić przede wszystkim na zasilane z sieci oraz solarne.

Girlandy są zazwyczaj subtelne i stanowią wspaniałe dodatkowe źródło światła. Należy jednak pamiętać, że lampki solarne na balkon zwykle świecą tylko kilka godzin (a jeśli dzień był pochmurny, nawet krócej). Nie generują za to żadnych dodatkowych kosztów wynikających z użytkowania elektryczności i są ekologiczne.

Warto przy tym wspomnieć, że oświetlenie solarne na balkon można znaleźć w każdej z wymienionych powyżej kategorii.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel