Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Najważniejsze pierwsze wrażenie. Jak oświetlić hall lub wiatrołap?

2021-06-01
Najważniejsze pierwsze wrażenie. Jak oświetlić hall lub wiatrołap?
  1. Ważna rola wiatrołapu i hallu w każdym domu
  2. Jakie lampy w wiatrołapie lub hallu możemy zastosować?
  3. Oświetlenie wiatrołapu i hallu – praktyczne wskazówki

Urządzając takie pomieszczenia jak hall, wiatrołap czy przedpokój, skrupulatnie dobieramy kolorystykę ścian i podłogi, meble na odzież wierzchnią i obuwie oraz wygląd drzwi. Jednocześnie powinniśmy również zadbać o odpowiednie oświetlenie przedpokoju. Dobrze dopasowane lampy pozwolą nam wygodnie ubrać się i rozebrać, stając się zarazem ciekawą dekoracją pierwszej sfery, z jaką mamy do czynienia po wejściu do domu. W jaki sposób warto zatem oświetlić hall lub wiatrołap?

Ważna rola wiatrołapu i hallu w każdym domu

Wiatrołap lub hall – obecny najczęściej w domach jednorodzinnych – jest pierwszym miejscem, jakie oceniamy po wejściu do mieszkania. Taką samą rolę pełni również korytarz zaprojektowany niemal w każdym lokalu wielorodzinnego bloku. Choć jest on zazwyczaj mniejszy metrażowo, jego pozytywne postrzeganie jest równie ważne, jak w przypadku wiatrołapu i hallu. Pomieszczenia te – prócz roli funkcjonalnej polegającej na zatrzymywaniu ciepła i przechowywaniu wierzchniej odzieży, stanowią także wizytówkę całego mieszkania i jego gospodarzy. Nierzadko są one również otwarte na dzienną strefę wnętrza, uzupełniając obecną w niej aranżację. Z tego względu urządzając swój dom nie powinniśmy zaniedbywać starannego wykończenia sfery wejściowej. Dbając o optymalne oświetlenie przedpokoju i dobór ciekawych dodatków, stanie się on komfortowy w codziennym użytkowaniu, każdego dnia ciesząc nas swoim wyglądem. Poszukując lampy do hallu lub wiatrołapu, z pewnością natrafimy na zróżnicowane modele, które mogą – ale nie muszą – pasować do naszego wnętrza. Które spośród nich warto zastosować do przyozdobienia tego pomieszczenia?

Jakie lampy w wiatrołapie lub hallu możemy zastosować?

Odpowiednie lampy do przedpokoju, hallu czy przedsionka mają niebagatelny wpływ na jego ogólny wygląd. Im mniejsza będzie strefa wejściowa do naszego domu, tym większą uwagę musimy przyłożyć do zakupu odpowiedniego oświetlenia. W przypadku niewielkiego pomieszczenia, gdy wiatrołap służy jedynie jako miejsce do zdjęcia wierzchniej odzieży i butów, najlepiej sprawdzi się krótka lampa sufitowa. Dzięki małym wymiarom nie będzie ona przytłaczać wnętrza ani przeszkadzać nam w trakcie szykowania się. Takie rozwiązanie sprawdzi się również wtedy, gdy w małym przedsionku posiadamy szafę z otwieranymi drzwiami. Wieszając niską lampę sufitową lub delikatny kinkiet ryzykujemy ich uszkodzenie w momencie otwarcia drzwiczek. Zamiast tego lepiej zastosować płaski plafon lub reflektory, które nie będą kolidować z użytkowaniem takiego mebla.

listwa z reflektoramibiała lampa z reflektoramiszara lampa z reflektorami czarne reflektorki kulki

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli nasz wiatrołap lub hall są wyjątkowo obszerne. W takim pokaźnym wnętrzu możemy z powodzeniem wykorzystać lampy wiszące o większym rozmiarze, który nie będzie nam przeszkadzać w codziennym przygotowywaniu się do wyjścia. Może to być np. żyrandol o ciekawym designie, który stanie się dodatkową ozdobą całego pomieszczenia, dodającą mu stylowego charakteru i uzupełniającą pozostałe dekoracje.

W wiatrołapie lub hallu zazwyczaj obecne jest lustro, które umożliwia nam precyzyjne dobranie garderoby i dodatków. Aby jeszcze łatwiej dopasować do siebie ich odcienie czy fakturę, warto zainstalować w sąsiedztwie tafli kinkiety, najlepiej dające oświetlenie punktowe. Będą one szczególnie pomocne w sytuacji, gdy mamy zwyczaj wykonywać swój makijaż przed lustrem w wiatrołapie. Możemy zdecydować się na jedno źródło światła umieszczone centralnie ponad taflą lub dwie lampy zlokalizowane symetrycznie po obu jej bokach. Pamiętajmy przy tym, że kinkiety powinny być spójne wyglądem z centralnie zamocowanym żyrandolem lub plafonem. Dzięki temu unikniemy wrażenia chaosu, które mogłoby negatywnie wpływać na postrzeganie wejściowej strefy naszego mieszkania.

Oświetlenie wiatrołapu i hallu – praktyczne wskazówki

Planując oświetlenie przedpokoju, a więc pomieszczenia, które jako pierwsze mijamy po wejściu do mieszkania, powinniśmy stosować się do pewnych wskazówek. Pozwolą one na optymalne rozjaśnienie wnętrza oraz stworzenie spójnej i estetycznej przestrzeni, która będzie sprawiać dobre wrażenie na wszystkich odwiedzających nas osobach, jak i samych domownikach. O czym warto pamiętać, kupując lampy do wiatrołapu lub hallu? Jak wybrać odpowiednie lampy do dużego i małego przedpokoju?

  • W niewielkim, ale względnie kwadratowym wiatrołapie wystarczające będzie jedno źródło światła, umieszczone w centralnym punkcie sufitu. W większym hallu warto natomiast postawić na wiszący żyrandol, którego działanie uzupełnimy bocznymi kinkietami bądź ciekawą lampą stojącą.

  • Jeśli pomieszczenie jest długie i wąskie, najlepiej będzie zastosować w nim kilka lamp sufitowych – halogenów – rozmieszczonych w równych odstępach. Zamiennie takie oświetlenie sufitowe możemy zastąpić lampą szynową, zamocowaną wzdłuż sufitu.

  • Mieszkamy w kamienicy, w której strop znajduje się na znacznej wysokości? W takim miejscu najlepiej sprawdzą się lampy wiszące z przewodem o regulowanej długości, który umożliwi nam ich zawieszenie na optymalnym poziomie.

  • Jeśli wiatrołap lub hall posiada okno, powinniśmy zastosować w nim lampy led o chłodniejszej temperaturze barwowej. W sytuacji, gdy pomieszczenie nie ma dostępu do światła dziennego, lepiej będzie umieścić w nim żyrandol lub kinkiety o cieplejszym odcieniu.

  • Miejmy również na uwadze, że zbyt słabo lub nierównomiernie oświetlone pomieszczenie będzie nam wydawać się mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Z tego względu w niewielkich, często ciemnych wiatrołapach czy hallach, niezbędne jest optymalne dobranie lamp, które skutecznie rozjaśnią przestrzeń i wizualnie ją powiększą.

Oświetlenie hallu i wiatrołapu to ważny element aranżacji tych pomieszczeń. Starannie dobrane do ich metrażu, pełnionych funkcji oraz wiodącego stylu, umożliwia stworzenie praktycznej, estetycznej i harmonijnej przestrzeni. Zależnie od naszych potrzeb i upodobań, w strefie wejściowej możemy wykorzystać zarówno żyrandole i plafony, jak i kinkiety oraz lampy stojące. Dzięki nim bez trudu wykreujemy przyjazne i atrakcyjne wizualnie wnętrze, które stanie się wizytówką całego mieszkania oraz będzie komfortowe w codziennej eksploatacji.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
pixel