Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświetlenie a jedzenie – lampy do jadalni

2020-05-12
Oświetlenie a jedzenie – lampy do jadalni
  1. Wpływ oświetlenia na smak i apetyt
  2. Żyrandol do jadalni – kropka nad i w kuchennej stylizacji
  3. Lampa podłogowa – ciekawa alternatywa do jadalni
  4. Okrągły stół, a może prostokątny blat? Jak model lampy wybrać do nich?
  5. Lampa do jadalni – towarzysz rodzinnych spotkań przy zastawionym stole

Jadalnia jest niezwykle ważnym miejscem w sercu każdego domu. To tutaj spotykają się domownicy w rodzinnym gronie czy przyjaciele, którzy wpadli na kawę lub uroczysty obiad. Urządzając jadalnię zazwyczaj wyjątkowo starannie wybieramy odpowiednio duży stół oraz wygodne krzesła, które umożliwią komfortowe spędzanie czasu przy posiłkach. Ale aby nadać takiemu wnętrzu doskonałą atmosferę, należy zadbać także o właściwe lampy do jadalni. Lampa podłogowa stojąca obok blatu czy też wersja wisząca zlokalizowana nad stołem zapewnią optymalny klimat, a zarazem podkreślą wygląd podanych dań, zachęcając do ich skosztowania. Jaki żyrandol do jadalni warto zatem wybrać?

Wpływ oświetlenia na smak i apetyt

Zdaniem naukowców odpowiednie oświetlenie ma duży wpływ na wielkość spożywanych dań, odczuwanie ich smaku oraz ogólny poziom zadowolenia z posiłku. Według ich badań jaśniejsze źródła światła o ciepłej barwie sprzyjają dłuższemu przebywaniu przy stole, połączonemu z optymalną objętością przyjętego pożywienia i brakiem pośpiechu w czasie jedzenia. Jasne, białe światło oddające naturalną barwę posiłków zwiększa także ich apetyczność sprawiając, że są one pozytywnie oceniane nawet przez bardziej wybredne osoby. Jaki z tego wniosek? Wybierając żyrandol do jadalni lub też mobilną lampę podłogową powinniśmy postawić na model wyposażony w mocne żarówki o ciepłym odcieniu. Dzięki temu nawet niejadek skusi się na podane dania, doceniając talent kucharza i rozpieszczając swoje podniebienie.

Żyrandol do jadalni – kropka nad i w kuchennej stylizacji

Żyrandol do jadalni jest ważnym elementem, dopełniającym stylistykę pomieszczenia przeznaczonego do spożywania posiłków. Pozwala podkreślić walory wnętrza, a zarazem oświetla powierzchnię blatu, towarzysząc nam w codziennym stołowaniu się. Poszukując odpowiedniej lampy możemy wybierać spośród setek modeli, oferowanych w sklepach z oświetleniem. Czym kierować się, kupując oświetlenie do jadalni?

  • Przede wszystkim lampa, która będzie zawieszona nad stołem, powinna posiadać klosze skierowane do dołu. Dzięki temu skutecznie doświetli podane dania, podkreślając ich kolorystykę i kształt.
  • Żyrandol należy wyposażyć w żarówki o ciepłej barwie, wynoszącej około 3000 Kelwinów. Zapewnią one naturalne światło, dodające przytulności, a zarazem ułatwiające relaks przy stole.
  • Niezwykle istotną cechą jest także wysokość żyrandola do jadalni. Wskazane, by jego klosze znajdowały się około 60-80cm nad blatem. Umieszczone na takim poziomie zapewnią optymalne oświetlenie, a zarazem nie będą przeszkadzać w podawaniu posiłków czy zbieraniu naczyń.

Lampa podłogowa – ciekawa alternatywa do jadalni

Żyrandol do jadalni – choć skutecznie oświetla powierzchnię stołu i nie zajmuje zbędnego miejsca – jest nieco kłopotliwy dla osób, które lubią częste zmiany w aranżacji wnętrz. Uzależniony od źródła prądu, w przypadku przesuwania go zazwyczaj wymaga przerabiania instalacji elektrycznej w suficie. Atrakcyjną i w pełni mobilną alternatywą wiszącego żyrandola może być lampa podłogowa, szczególnie przydatna przy stołach ustawionych pod ścianą lub w kącie pomieszczenia. Aby efektywnie oświetliła powierzchnię blatu, powinna zostać wyposażona w długie, łukowato wygięte ramie bądź ruchomy wysięgnik, który pozwoli precyzyjnie ustawić kat padania światła.

Lampa podłogowa posiada stosunkowo nisko zawieszony klosz, dzięki czemu doświetla stół równie skutecznie, co żyrandol do jadalni powieszony na suficie. Wymaga ona jedynie dostępu do gniazdka elektrycznego, a dzięki długiemu kablowi i możliwości łatwego przenoszenia, możemy bez trudu przemieszczać ją w momencie zmiany wystroju wnętrza. Istotną zaletą lampy stojącej na podłodze jest także jej uniwersalny charakter sprawiający, że pasuje ona zarówno do okrągłego, jak i podłużnego blatu.

Okrągły stół, a może prostokątny blat? Jak model lampy wybrać do nich?

Kształt stołu do jadalni ma duży wpływ na formę lampy, jaką powinniśmy zastosować w pomieszczeniu. Jeżeli zdecydowaliśmy się na okrągły blat, najlepiej będzie pasował do niego żyrandol na bazie koła. Może być to zarówno model świecznikowy, jak i wersja z obszernym abażurem o średnicy kilkudziesięciu centymetrów czy też metalowym kloszem żyrandol o budowie kuli. Będą one nawiązywać do okrągłej formy stołu, nie zaburzając jego proporcji. Aby osiągnąć idealny efekt, taki żyrandol do jadalni musi być zawieszony idealnie nad środkiem blatu.

Prócz okrągłego stołu wiele osób decyduje się na model prostokątny do swojej jadalni. To rozwiązanie, które daje nam równie dużo możliwości aranżacyjnych. Nad wydłużonym blatem przepięknie będą prezentować się lampy złożone z kilku wiszących obok siebie kloszy. Dzięki wydłużonej formie, równomiernie oświetlą nawet stosunkowo długi stół, zarazem zachowując spójny charakter całej aranżacji. Dobrym rozwiązaniem będzie także lampa podłogowa na długim wysięgniku, zaglądająca ciekawie do dań położonych na blacie.

Lampa do jadalni – towarzysz rodzinnych spotkań przy zastawionym stole

Aby sufitowy żyrandol lub lampa podłogowa zapewniały efektywne oświetlenie, nie męcząc zarazem oczu biesiadników, muszą charakteryzować się pewnymi cechami. Przede wszystkim ich żarówki powinny być przysłonięte zabudowanym bądź odpowiednio długim kloszem – tak, by nie były one bezpośrednio widoczne dla ludzkich oczu. Dzięki temu nie będą razić wzroku, a tym samym utrudniać spożywania posiłków. Jest to szczególnie istotne także w przypadku błyszczącego blatu, który będzie mocno odbijał światło, niemile oślepiając osoby siedzące przy stole.

Zależnie od ilości kloszy w posiadanym modelu lampy, powinniśmy także odpowiednio dobrać moc żarówki. Przy wersji z jednym źródłem światła wskazane będzie zastosowanie żarówki o mocy 60-75W. Jeśli zdecydowaliśmy się na żyrandol do jadalni w kilkoma abażurami, w każdym z nich powinniśmy użyć wersji 25W. Każdorazowo należy sprawdzić wytyczne producenta lampy wskazujące na maksymalną możliwą moc instalowanej żarówki. Pamiętajmy jednocześnie o odpowiedniej, ciepłej barwie, najlepiej sprawdzającej się w czasie jedzenia.(Zapraszamy do przeczytania artykułu o żarówkach retro)

Jadalnia to obszar, w którym spędzamy czas kilkukrotnie w ciągu każdego dnia. Jest miejscem szybkich śniadań, rodzinnych obiadów czy uroczystych, wielogodzinnych przyjęć. Aby zapewniała ona optymalny klimat, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej lampy podłogowej lub żyrandola do jadalni. Umiejscowione na prawidłowej wysokości nad blatem stołu oraz oferujące ciepłą barwę światła podkreślą atrakcyjność posiłków, pobudzając nasz smak i apetyt, a zarazem uzupełniając aranżację wnętrza.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2020
pixel