Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświetlenie antresoli, czyli jak rozjaśnić mrok na piętrze

2020-08-11
Oświetlenie antresoli, czyli jak rozjaśnić mrok na piętrze
Oświetlenie antresoli
  1. Lampa sufitowa do sypialni na antresoli
  2. Biuro na półpiętrze i jego oświetlenie
  3. Antresola jako biblioteczka

Zależnie od wysokości półpiętra niezbędne jest dobranie odpowiedniej lampy sufitowej. Na niskiej antresoli najlepiej sprawdzi się plafon, natomiast w miejscu sięgającym od stropu aż po posadzkę parteru – okazały żyrandol, który podkreśli wysokość pomieszczenia. Jak urządzić antresolę i dobrać do niej właściwe oświetlenie?

Lampa sufitowa do sypialni na antresoli

W zdecydowanej większości przypadków rolą antresoli jest zapewnienie zacisznego i komfortowego miejsca do snu. Na niższych półpiętrach warto zaplanować łóżko bez stelaża w formie grubego materaca położonego na podłodze, który jest lekki, a zarazem wygodny w codziennym użytkowaniu w rejonach o obniżonym suficie. Na pełnowymiarowej antresoli możemy natomiast zastosować normalny model z ramą dopasowaną do naszych potrzeb. Prócz mebla do spania niezbędnym elementem wyposażenia jest lampa sufitowa oraz boczna. Jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się w sypialni na antresoli?

  • Podstawowym źródłem światła na półpiętrze dedykowanym do snu powinna stać się lampa sufitowa. Im mniejsza będzie odległość pomiędzy podłogą a stropem, tym bardziej płaski model powinniśmy wybrać. Warto postawić tutaj na modny, nowoczesny plafon, który skutecznie doświetli przestrzeń, a zarazem nie będzie przeszkadzał w przemieszczaniu się nawet po niewysokiej antresoli.
  • Oprócz głównej lampy sufitowej, na półpiętrze dobrze będzie także zaplanować dyskretne oświetlenie boczne. Model stojący z kolorowym abażurem zlokalizowany na bocznej szafce nocnej pozwoli zrelaksować się przed snem z ulubioną lekturą w ręce, a w razie konieczności nocnych pobudek delikatnie rozjaśni mrok, ułatwiając poruszanie się po piętrze.
  • Na wyjątkowo niskiej antresoli praktycznym rozwiązaniem będą kinkiety ścienne. Zależnie od ich liczby mogą one stanowić zarówno główne, jak i boczne dekoracyjne źródło światła. Będą one z powodzeniem uzupełniać działanie plafonu zamocowanego nad piętrem, a także lampy sufitowej wiszącej wysoko nad posadzką parteru.

Biuro na półpiętrze i jego oświetlenie

Ciekawym pomysłem na aranżację antresoli jest zlokalizowanie na niej domowego biura. Niewielka przestrzeń półpiętra w zupełności wystarczy do ustawienia biurka i półek na dokumenty, a zarazem zapewni odpowiednie odosobnienie, niezbędne do pełnienia zawodowych obowiązków. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo praktyczne w momencie, gdy pracując musimy jednocześnie sprawować opiekę nad dziećmi. Spędzając czas na antresoli możemy skutecznie doglądać pociechy przebywające w dolnej części mieszkania, a zarazem nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo i porządek w naszych notatkach. Jak wiadomo, ważnym elementem każdego biura jest odpowiednie oświetlenie w formie plafonu lub żyrandola, wpływające na dobre samopoczucie i wydajność w czasie pracy. Jaką lampę sufitową warto zatem wybrać do gabinetu na antresoli?

Wypełnianie i analizowanie dokumentacji, a także praca przed ekranem komputera wymaga starannego, równomiernego i odpowiednio mocnego oświetlenia. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie jednego lub kilku plafonów, rozmieszczonych równomiernie nad całą powierzchnią antresoli. Dostępne w sprzedaży kwadratowe lub okrągłe modele można łatwo dopasować do przytulnej lub bardziej minimalistycznej aranżacji, stwarzając komfortowe warunki do pracy. Prócz lampy sufitowej dobrze będzie zdecydować się także na model stojący na biurko, który ułatwi pełnienie zawodowych obowiązków w pochmurne dni czy po zmroku.

Antresola jako biblioteczka

Klimatyczna antresola bywa także przeznaczana na biblioteczkę, często połączoną z czytelnią. Dzięki odpowiednio wzmocnionej konstrukcji może ona z powodzeniem utrzymać ustawione pod ścianami regały na książki. Na środku półpiętra powstaje wtedy przytulna strefa, w której umieścimy fotel i podręczny stolik, jednocześnie mając ulubione tomy na wyciągnięcie ręki. Aby bez trudu odnaleźć wybrane tytuły na regale lub nie zmęczyć oczu w czasie wieczornej lektury, należy zastosować przyjazne oświetlenie – plafon lub wiszącą lampę sufitową o odpowiedniej mocy i kierunku. Prócz rozjaśnienia półek z książkami i miejsca do czytania, skutecznie doświetli ono schody na antresolę, zapewniając bezpieczeństwo w czasie poruszania się pomiędzy piętrami. O jakim modelu mowa?

Obowiązkowym źródłem światła w każdej biblioteczce na antresoli jest lampa sufitowa. Zlokalizowana nad miejscem do czytania oraz w pobliżu półek z książkami zapewni optymalną funkcjonalność przestrzeni, a zarazem udekoruje wnętrze. Warto zastosować tu takie ciekawe modele, jak wersja z białymi, kulistymi kloszami, przypominająca obłok sunący po niebie, czy też okrągły plafon ze złoconym wnętrzem, który będzie jaśniał nad czytelnikiem niczym słońce – nawet w deszczowe dni. Nad wyższym półpiętrem sprawdzi się model o długim kablu, a wyjątkową aurę zapewni lampa sufitowa w formie latarenki, gwarantująca nastrojowy klimat przy wieczornej lekturze kryminału lub romansu. W bibliotece na antresoli powinna znaleźć się także boczna lampa stojąca, która zaoferuje dyskretniejsze światło, ułatwiające relaks w towarzystwie książki, a zarazem wesprze działanie plafonu lub żyrandola.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu antresola była koniecznym, a zarazem niedocenianym elementem wnętrza, niezbędnym jedynie ze względów praktycznych – szczególnie w niewielkich mieszkaniach. Obecnie coraz więcej osób remontujących swój lokal lub budujących dom od podstaw decyduje się na zastosowanie takiego półpiętra, które uatrakcyjni przestrzeń w budynku, umożliwiając komfortowy wypoczynek lub pracę. Prócz wygodnych mebli i dodatków ważną rolę odgrywa tu odpowiednie oświetlenie. Elegancki plafon, niebanalna wisząca lampa sufitowa czy dyskretny kinkiet sprawią, że każda antresola stanie się wyjątkowym obszarem, w którym chętnie spędzimy czas – niezależnie, czy to z ulubioną książką, śpiąc po ciężkim dniu czy też wypełniając zawodowe obowiązki w domowym biurze.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
pixel