Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświetlenie korytarza – jak dodać nieco stylu temu praktycznemu pomieszczeniu?

2021-03-23
Oświetlenie korytarza – jak dodać nieco stylu temu praktycznemu pomieszczeniu?
  1. Lampy sufitowe do korytarza
  2. Kinkiety w przedpokoju
  3. Jak dobrać typ lampy do wymiarów i stylu korytarza?

Korytarz jest pomieszczeniem obecnym niemal w każdym domu. Łączy sypialnie z kuchnią, łazienką i salonem, nierzadko będąc również przestrzenią do przechowywania niezbędnych rzeczy. Jednocześnie jest on miejscem często zaniedbywanym w trakcie aranżacji wnętrz – wszak nikt z nas nie planuje spędzać w nim szczególnie dużo czasu. Tymczasem taki hall pokonujemy wielokrotnie w ciągu każdego dnia. Ponadto, gdy jest on zlokalizowany w pobliżu salonu i wiatrołapu, jest pierwszym pomieszczeniem, które widzimy przestępując przez próg. Stanowi wizytówkę całego naszego domu, ocenianą przez odwiedzających nas gości. Z tego względu warto zadbać, by urządzić go w staranny i ciekawy sposób oraz zaplanować odpowiednie oświetlenie korytarza. Jest to szczególnie ważne w momencie, gdy jest to pomieszczenie pozbawione dostępu do światła dziennego. Jakie lampy jako oświetlenie korytarza warto wybrać?

Oświetlenie korytarza - lampy sufitowe 

Rozmiar i wygląd lampy do korytarza powinniśmy dostosowywać do wielkości tego pomieszczenia. W niewielkich przedpokojach doskonale sprawdzą się plafony, które skutecznie rozjaśnią przestrzeń, a zarazem nie będą zabierać cennego miejsca i przytłaczać swoim designem. Ich prosta, minimalistyczna budowa sprawia, że pasują one zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Są dyskretnym elementem każdej aranżacji, który będzie w pełni funkcjonalny, jednocześnie zapewniając nam duże pole do popisu w doborze pozostałych fragmentów wystroju. W nieco większych korytarzach możemy z powodzeniem zastosować bardziej rozbudowane lampy – halogeny lub wiszące żyrandole. Zależnie od naszych potrzeb i upodobań, możemy zdecydować się na model z jedną lub wieloma żarówkami, ukrytymi za ciekawym kloszem. Egzemplarze z regulowanymi oprawami pozwolą nam nakierować światło na wybrane detale przedpokoju, podkreślając jego atuty. Żyrandole z wiszącymi abażurami będą natomiast ważną ozdobą pomieszczenia, do minimum ograniczając konieczność stosowania dodatkowych elementów dekoracyjnych. Obecnie w sprzedaży znajdziemy niezliczone modele lamp sufitowych, dostępne w zróżnicowanej kolorystyce i wzornictwie. Dzięki temu bez trudu wybierzemy wersję, która doskonale skomponuje się z wystrojem przedpokoju, niezależnie od jego wiodącego stylu i wielkości.

lampa ze złotymi reflektorkamiplafon do przedpokojureflektory do przedpokojuplafon do korytarza

Oświetlenie korytarza - kinkiety

Prócz lampy sufitowej – żyrandola, plafonu lub halogenów – jako oświetlenie korytarza w swoim mieszkaniu możemy wykorzystać nowoczesne kinkiety, uzupełniające działanie głównego oświetlenia. W nieco bardziej obszernych korytarzach lampy ścienne zamocowane na bocznych ścianach będą nad wyraz pożądane. Mogą one zostać zlokalizowane jako oświetlenie galerii rodzinnych zdjęć czy obrazów dekorujących przestrzeń, albo jako oświetlenie nad blatem komody na drobiazgi czy obok lustra. W tym miejscu warto zamontować kinkiet o barwie światła zbliżonej do dziennego. Zawieszony powyżej tafli lub po obu jej bokach pozwoli nam starannie przygotować się do wyjścia, ułatwiając dobór odzieży wierzchniej i dodatków.

Nowoczesne kinkiety mogą się również sprawdzić jako oświetlenie korytarza na czas nocy. Jeśli wybierzesz oświetlenie led, które pobiera bardzo niewielką ilość prądu, będziesz mógł bezpieczne pokonać drogę do łazienki lub sąsiedniego pokoju. Jednocześnie pamiętajmy, by nie stosować na siłę bocznych lamp w niewielkich przedpokojach. Zainstalowane w wyjątkowo wąskim pomieszczeniu dodatkowo pomniejszą jego przestrzeń i może nawet oślepiać przechodzące osoby.

 złoty kinkiet do przedpokojuładny kinkiet do korytarzakinkiet z czarnym kloszem do przedpokojuindustrialny kinkiet do przedpokoju

Jak dobrać typ lampy do wymiarów i stylu korytarza?

Podstawowym źródłem światła w każdym korytarzu o standardowych wymiarach powinna być jedna, centralnie zawieszona lampa wisząca. Jeżeli pomieszczenie jest wyjątkowo długie, warto rozważyć zastosowanie dwóch harmonijnie rozmieszczonych żyrandoli. W szerokich przedpokojach dobrym rozwiązaniem będzie montaż na ścianach dodatkowych kinkietów. Sprawią one, że praktyczny i niedoceniany hall będzie bardziej atrakcyjny wizualnie, stając się ozdobą całego mieszkania.

Planując oświetlenie korytarza, warto wybrać model, który pozwoli nam nieco złagodzić ewentualne wady tego pomieszczenia. Po jakie egzemplarze warto sięgnąć, by zniwelować niedostatki wnętrza?

  • Lampy wiszące zamocowane w przedpokoju to praktyczny sposób na poprawę jego proporcji. Żyrandole o wydłużonym kształcie bądź halogeny na listwie, umieszczone równolegle do dłuższej ściany sprawią, że hall wyda się nieco szerszy i bardziej symetryczny.

  • Oświetlenie korytarza można wykorzystać również do polepszenia wyglądu przedpokoju o niskim suficie. W tym celu wystarczy skierować światło w stronę stropu – spowoduje ono, że pomieszczenie będzie wyglądało na wyższe, niż jest w rzeczywistości.

  • Odwrotnie powinniśmy postąpić w chwili, gdy nasz przedpokój posiada wyjątkowo wysoki strop. W takim miejscu jako oświetlenie korytarza najlepiej sprawdzą się żyrandole z kloszami zawieszonymi na długich przewodach, o świetle padających w stronę podłogi.

  • W przypadku korytarza o niewielkich rozmiarach, brak dostępu do dziennego światła jeszcze bardziej przyczynia się do ich wizualnego pomniejszenia i pogorszenia funkcjonalności. Stosując równomiernie rozmieszczone odpowiednie lampy sprawimy, że przedpokój wyda nam się większy, a odnalezienie zagubionych kluczy lub zawiązanie butów nie będzie dla nas kłopotliwe.

  • Jeżeli chcemy podkreślić nowoczesny charakter wnętrza, wybierzmy nowoczesne lampy o zimnym odcieniu żarówki. W bardziej klasycznych aranżacjach warto natomiast zastosować źródło światła o ciepłej temperaturze barwowej. Dzięki nim oświetlenie korytarza led nada mu przytulności i sprawi, że będzie on komfortowy w codziennym użytkowaniu.

Stosując się do powyższych rad z powodzeniem dobierzemy lampę do korytarza, która będzie zarówno funkcjonalną, jak i efektowną ozdobą naszego mieszkania. Dzięki temu wybrane lampy do korytarza, zapewniając dobre oświetlenie, staną się jednocześnie interesującym akcentem, skupiającym na sobie wzrok i odwracającym uwagę od ewentualnych mankamentów wnętrza.

Odpowiednie oświetlenie przedpokoju to niezwykle ważny aspekt podczas jego urządzania. Powinno ono być zarówno praktyczne, bo przecież chcemy skutecznie oświetlić korytarz, jak i estetyczne, gdyż dzięki temu nada mu stylowy wygląd i charakter. Aby osiągnąć optymalny efekt, wystarczy poświęcić nieco czasu oraz zastosować się do powyższych rad. Pomogą one dobrać najlepszy model lampy, który pozytywnie wpłynie na całokształt wnętrza oraz komfort jego użytkowania.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixel