Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Plecionka wiedeńska – naturalny i wyjątkowy akcent w oświetleniu

2022-03-18
Plecionka wiedeńska – naturalny i wyjątkowy akcent w oświetleniu
  1. Czym jest plecionka wiedeńska?
  2. Lampa z plecionki wiedeńskiej – podstawa stylu boho i nie tylko
  3. Plecionka wiedeńska dostępna w naszej ofercie

Czym jest plecionka wiedeńska?

boho1

Plecionka to jedno z najstarszych ludzkich rzemiosł, które znalazło swoje zastosowanie w produkcji mebli w Europie. Do XVII wieku do tkania wykorzystywano tylko lokalne materiały takie jak wierzba, słoma czy trawy. Dopiero gdy zaczęto sprowadzać rattan z Azji, plecionka wiedeńska stała się prawdziwym klasykiem, dzięki swojej ponadczasowej estetyce. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu splotowi krzeseł, które początkowo można było znaleźć głównie w wiedeńskich kawiarniach.

Jeśli chodzi o produkcję splotu, jest to ośmiokątny wzór spleciony z sześciu pasm. Najpierw tworzona jest struktura kratki, która składa się z dwóch pasm pionowych i dwóch poziomych. Następnie w tę siatkę wplecione są dwa dalsze pasma, które biegną ukośnie. Z jednej strony pionowe, poziome i ukośne sploty nadają siatce wytrzymałości. Z drugiej strony w ten sposób powstaje typowy wygląd plecionki wiedeńskiej, który przypomina plastry miodu. To, czy wzór wydaje się duży, czy drobny i gęsto spleciony, zależy od odstępów zachowanych między otworami.

Lampa z plecionki wiedeńskiej – podstawa stylu boho i nie tylko

boho2

Plecionkę wiedeńską opraw oświetleniowych wykonuje się najczęściej z rattanu. Jest to materiał, który emanuje pewnym ciepłem i wyjątkowością. Dlatego takie lampy są jednym z najpopularniejszych rodzajów oświetlenia we wnętrzach w stylu naturalnym i boho. Doskonale podkreślają także wygląd przestrzeni rustykalnych, retro oraz wpisanych w klimat urban jungle. Lampa z plecionki sprawdzi się także we wnętrzach minimalistycznych i loftowych, w których właściciel zakłada wykorzystanie naturalnych materiałów. 

Klasyczne i wyjątkowo wykonane lampy z plecionką wiedeńską obejmują lampy sufitowe, podłogowe, żyrandole, czasami też lampki stołowe i kinkiety. Wspaniałą rzeczą w tych oprawach wykonanych z naturalnych materiałów jest to, że promieniują ciepłym światłem oraz tworzą piękne wzory na ścianach i suficie. Nawet jeśli żarówka LED jest bardzo jasna, materiały i wykonanie lampy roztaczają jedynie ciepło i komfort.

Plecionka wiedeńska dostępna w naszej ofercie

boho3

W ofercie naszego sklepu również nie mogło zabraknąć lamp z plecionki wiedeńskiej. Fanom typowej klasyki i minimalizmu przypadnie do gustu kolekcja ROLLER, w której znajdują się minimalistyczne lampy sufitowe i stojące. Ich naturalna kolorystyka z czarnymi elementami idealnie wpisuje się w styl vintage lub boho.

 DUOLLA producent lamp z plecionki wiedeńskiej zadbał również o wypuszczenie na rynek kolekcji BOHO. Chociaż nazwa wskazuje na jeden styl aranżacji wnętrz, zaproponowane rozwiązania oświetleniowe świetnie sprawdzą się również jako modny dodatek do klimatu nowoczesnego lub klasycznego. To wszystko dzięki subtelnemu połączeniu rattanowej plecionki wiedeńskiej z dominującym materiałem w dowolnie dobranym kolorze i czarnym elementom mocującym. Kolor abażurów można dopasować do dominującej kolorystyki w mieszkaniu.

Dla tych, którzy wolą zaakcentować wzór plecionki na oprawie oświetleniowej, ale szukają nowoczesnych rozwiązań, w ofercie naszego sklepu znajdują się lampy z serii DUO DUOLLA. Jasny rattan na podwójnym kloszu dominuje na tle czarnego materiału.

Lampa z plecionką wiedeńską to wyjątkowo eleganckie i niepowtarzalne wykończenie wnętrz. Nadaje szyku, nawiązuje do natury i tworzy komfortową atmosferą poprzez rzucanie przyjemnego światła.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel