Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Praktyczne i estetyczne oświetlenie spiżarni

2021-08-26
Praktyczne i estetyczne oświetlenie spiżarni
  1. Optymalny dobór lampy do spiżarni to podstawa
  2. Oświetlenie do spiżarni łatwe do zachowania w czystości
  3. Wysokość lampy sufitowej w spiżarni
  4. Nowoczesna spiżarnia? To jest to!

Spiżarnia jest szczególnie doceniana w miejscach, gdzie dostęp do sklepów jest znacząco utrudniony. Choć nierzadko spiżarnię kojarzymy z babcinym domkiem na wsi, doskonale sprawdzi się ona także w nowoczesnych budynkach. By móc używać jej komfortowo – prócz stabilnych regałów – wyposażmy ją w odpowiednie lampy sufitowe. Dzięki nim odnalezienie poszukiwanych rzeczy na półce nie sprawi nam kłopotu, a traktowany po macoszemu magazynek zyska bardziej przyjazny i stylowy wygląd. Jakie oświetlenie warto zastosować w spiżarni?

Optymalny dobór lampy do spiżarni to podstawa

Niektórzy sądzą, że każda lampa sufitowa zainstalowana w spiżarni spełni swoją funkcję, skutecznie rozjaśniając wszystkie zakamarki. Prawda jest jednak nieco inna. Zależnie od metrażu tego pomieszczenia i typu zastosowanych w nim mebli, konieczne może okazać się użycie nieco innych typów oświetlenia. Wbrew pozorom najłatwiej będzie nam wybrać lampy do dużego magazynku. W takim miejscu dobrze sprawdzi się model wyposażony w kilka kloszy. Zapewni on silne, centralnie umiejscowione światło, które bez trudu dotrze na większość półek. Nieco więcej uwagi powinniśmy poświęcić doborowi oświetlenia do małej spiżarni. W dość ciasnym pomieszczeniu powinniśmy zastosować lampę sufitową ze stosunkowo długim kablem. Dzięki temu, że jej żarówka będzie położona dość nisko, lepiej doświetli ona ciasno stłoczone półki i ułożone na nich artykuły. Dobrze sprawdzą się tutaj egzemplarze o regulowanej wysokości, które pozwolą nam na precyzyjne dopasowanie poziomu żarówki do obecnych w magazynku szafek. Jeżeli któraś ze ścian pozostała wolna, warto także na niej umieścić dodatkowe kinkiety. Zamontowane nieco niżej, niż w salonie czy sypialni, dodatkowo rozjaśnią dolną część regałów.

Oświetlenie do spiżarni łatwe do zachowania w czystości

Utrzymanie czystości w spiżarni, w której przechowujemy produkty spożywcze czy sprzęty kuchenne, jest niezbędne. Regularne porządki sprawią, że słoiki, kartony i inne opakowania nie będą pokryte kurzem, a my sami z przyjemnością sięgniemy po ulubione przetwory czy pojemniki z zapasami. Wybierając regały do kuchennego magazynku, zazwyczaj stawiamy na modele łatwe do umycia. Tego samego powinniśmy wymagać także od lamp sufitowych i kinkietów w spiżarni. Aby były one łatwe do konserwacji, wybierajmy egzemplarze o stosunkowo prostej budowie. W takim miejscu idealnie sprawdzi się oświetlenie z kloszami ze szkła bądź metalu. Wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć je wilgotną ściereczką, by odzyskało dawny blask oraz było czyste. Nieco gorzej spiszą się tutaj żyrandole z materiałowymi abażurami, które wymagają bardziej skomplikowanej pielęgnacji. Jeżeli jednak nie straszne nam jest ich czyszczenie, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy w spiżarni umieścili także lampę sufitową z tekstylną osłoną.

Wysokość lampy sufitowej w spiżarni

Aby lampa sufitowa w spiżarni była funkcjonalna i łatwa do wyczyszczenia, powinna być zamontowana na odpowiedniej wysokości. Przede wszystkim nie może ona znajdować się zbyt nisko, gdyż wtedy możemy łatwo nabić sobie guza, sięgając po wyżej położone produkty. Wyjściem z takiej sytuacji będzie zakup oświetlenia o regulowanej wysokości. Na czas mycia jego kloszy bądź sprzątania niżej położonych półek, łatwo obniżymy lampę sufitową do poziomu, który pozwoli nam na wygodne zrealizowanie zaplanowanych czynności. W większych metrażowo spiżarniach sprawdzą się także plafony lub nowoczesne reflektorki. Zamontowane wysoko na suficie, nie będą przeszkadzać nam w trakcie układania zapasów na półkach czy bieżących porządków. Jedynie na czas czyszczenia kloszy takiej lampy sufitowej prawdopodobnie będziemy zmuszeni do sięgnięcia po drabinę. Z jej użyciem bezpiecznie i komfortowo usuniemy kurz z obudowy żyrandola lub plafonu.

Nowoczesna spiżarnia? To jest to!

Spiżarnia wcale nie musi kojarzyć się nam z zaniedbanym i staroświeckim pomieszczeniem. Wręcz przeciwnie – warto zastosować w niej nowoczesne lampy sufitowe i ścienne oraz wyposażenie. Sprawią one, że ta niewielka przestrzeń stanie się docenianym i funkcjonalnym dodatkiem dla każdej kuchni. Jak rozjaśnić magazynek na produkty spożywcze?

  • W nowoczesnej spiżarni możemy zastosować równie postępowe modele lamp sufitowych. Tradycyjne oświetlenie gospodarcze z osiatkowanym kloszem z siermiężnego szkła zastąpmy modnymi oprawami o kształcie tuby i długości dopasowanej do wysokości pomieszczenia.
  • W nowatorskim magazynku doskonale sprawdzą się minimalistyczne reflektory o ruchomych obudowach, które łatwo nakierujemy na wybrane półki. Zależnie od naszych potrzeb, możemy zdecydować się na lampy z jednym, dwoma, trzema, a nawet czterema kloszami. Oferują one dość skupione światło, umożliwiając precyzyjne oświetlenie nawet najdalszych zakamarków wnętrza.
  • Warto sięgnąć po oprawy natynkowe o kształcie kubików i liczbie żarówek dobranej do metrażu pomieszczenia. Ich neutralna stylistyka sprawia, że będą one pasować do spiżarni urządzonej niemal w każdym stylu, wprowadzając do niej przyjemny powiew świeżości.
  • Polecanym rozwiązaniem będzie plafon. Taka nowoczesna lampa sufitowa w łatwej do czyszczenia obudowie świetnie spisze się w magazynku o nisko położonym stropie, nie przeszkadzając nam w codziennej eksploatacji pomieszczenia.
  • W spiżarni przydatny będzie również kinkiet, który może stanowić podstawowe lub uzupełniające oświetlenie. Nisko zamocowany, bez trudu rozjaśni półki położone bliżej podłogi.

Każda, nawet niewielka spiżarnia może stać się nowoczesnym, estetycznym i funkcjonalnym elementem mieszkania. Odpowiednio urządzona, pozwoli na wygodne przechowywanie produktów spożywczych i innych sprzętów, będąc cenną dodatkową przestrzenią w sytuacji, gdy w kuchni zabrakło miejsca na magazynowanie zapasów. Aranżując to pomieszczenie, pamiętajmy nie tylko o doborze praktycznych regałów, ale też efektywnych lamp sufitowych i ściennych. Łatwe do czyszczenia kinkiety, plafony bądź reflektory skutecznie rozjaśnią całe pomieszczenie, dodając mu stylowego charakteru oraz sprawiając, że zaczniemy bardziej doceniać niezauważany wcześniej magazynek.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixel