Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Salon z aneksem kuchennym- dobieramy oświetlenie

2022-10-10
Salon z aneksem kuchennym- dobieramy oświetlenie

Do kluczowych decyzji w przypadku urządzania salonu z aneksem kuchennym należy między innymi wybór oświetlenia - salon jest pomieszczeniem, do którego zapraszamy gości, czy miejscem, w którym się relaksujemy, natomiast kuchnia musi spełniać możliwie jak najlepiej wymagania praktyczne - w końcu to przestrzeń, w której codziennie przygotowujemy posiłki.

Jak zatem zaprojektować oświetlenie w salonie z aneksem, aby przestrzeń ta była komfortowa, funkcjonalna oraz estetyczna?

Zachowaj spójność i równowagę

W projektowaniu oświetlenia w większych przestrzeniach o różnych zastosowaniach warto myśleć o nim od ogółu do szczegółu, czyli zaczynamy od dużych lamp, a kończymy na małych lampach. Kolejną zasadą, której powinniśmy się trzymać podczas wyboru lamp do salonu z aneksem jest zwrócenie uwagi na to, by wszystkie lampy były utrzymane w tym samym stylu. Dzięki czemu zachowamy spójność wizualną naszej przestrzeni, jednocześnie dbając o jej komfort.

Ostatnią, najważniejszą zasadą, której musimy się trzymać planując oświetlenie w salonie z aneksem jest wyróżnienie stref. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Strefa graniczna

„Strefę graniczną” w salonie z aneksem kuchennym stanowi stół lub wyspa kuchenna. Aby dodatkowo podkreślić przejście jednej części w kolejną, warto zastosować odpowiednie oświetlenie. W tej roli wyśmienicie sprawdzą się punktowe lampy wiszące. Kolejnym pomysłem na nowoczesne oświetlenie salonu z aneksem kuchennym są lampy typu belka, które zawierają w sobie kilka punktów świetlnych. Zarówno punktowe lampy wiszące, jak i lampy typu belka, nie tylko rozgraniczą dwie główne strefy.

Punktowe światło korzystnie wpływa na atmosferę dodając jej przytulności oraz ma także aspekt praktyczny - wszystko to, co znajduje się na blacie, stanie się doskonale widoczne, zatem zarówno jedzenie, jak i przyrządzanie posiłków będzie komfortowe.

Pamiętajmy jednak, aby unikać zastosowania nad wyspą kuchenną żarówek halogenowych. Charakteryzują się bowiem wysoką wartością iluminacji (jaskrawości), co może spowodować powstawanie przeszkadzających odbić od
blatu wyspy kuchennej. Warto zatem rozważyć zastąpienie halogenów lampami o łagodniejszym świetle.

Strefa kuchenna

Dobierając oświetlenie do kuchni, oprócz dużych lamp wiszących lub sufitowych warto pamiętać także o mniejszych źródłach światła takich jak na przykład kinkiety lub punkty ledowe odpowiednio rozmieszczone pod szafkami. To praktyczne rozwiązania, które pozwolą nam oświetlić blaty robocze, szuflady z przyprawami, czy inne kuchenne zakamarki do których nie dociera górne światło w pełnej mocy.

Strefa wypoczynkowa

Salon to najbardziej multifunkcjonalne pomieszczenie w całym domu. Wybierając nowoczesne oświetlenie salonu z aneksem kuchennym musimy wziąć pod uwagę fakt, że będzie to miejsce, które w razie potrzeby zamieni się w domowe kino, lub salon gier, a kiedy będziemy potrzebować odpoczynku i wyciszenia - w spokojny azyl przyjazny wielbicielom wieczornej lektury. Warto zatem umieścić przy kanapie lub fotelu lampę podłogową, która
umożliwia regulowanie kierunku strumienia światła, co ułatwi wieczorne czytanie.

Jeśli nasza przestrzeń często przyjmuje różne role, dobrym pomysłem jest wybranie takich modeli, które są stosunkowo lekkie, aby można było je z łatwością przenosić z jednego miejsca w drugie. Świetnie sprawdzą się także lampy stołowe oraz kinkiety - ich delikatny blask dający łagodne i stonowane światło idealnie wpasowuje się w rekreacyjne przeznaczenie strefy wypoczynkowej oraz odgrywa niezmiernie ważną rolę w budowaniu nastroju. Światło doświetlające miejsca relaksu może mieć cieplejszą barwę niż pozostałe, dzięki czemu będziemy efektywniej odpoczywać i regenerować wzrok.

Warto dodać również, że dobór lamp do pokoju dziennego i aneksu kuchennego powinien być podyktowany stylem, w jakim będzie urządzone nasze wnętrze. Jeśli nasze mieszkanie jest urządzone w stylu skandynawskim, czy prowansalskim - warto postawić na modele z dużą ilością drewna, a w stylu industrialnym, czy glamour - na modele z elementami metalu i szkła. Zadbajmy o to, by kolory, style, wzory wzajemnie się uzupełniały i nie przytłoczyły
całego wnętrza.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
pixel